АҚШ ва Эрон урушни тўхтатиш бўйича келишувга эришди
Шаҳбоз Шарифнинг таъкидлашича, музокараларда воситачилик қилган Покистон АҚШ ва Эронга, шунингдек, жараёнда иштирок этган Қатар, Саудия Арабистони ва Туркияга миннатдорлик билдирган.
'АҚШ ва Эрон урушни тўхтатиш бўйича келишувга эришди'ning rasmi
АҚШ ва Эрон ўртасида тинчлик келишувига эришилди. Бу ҳақда Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, томонлар барча йўналишларда, жумладан Ливанда ҳам ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан ва узил-кесил тўхтатишга келишиб олган. Келишувни расмий имзолаш маросими 19 июнь куни Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтади.
АҚШ Президенти Дональд Трамп ҳам Truth Social ижтимоий тармоғида Эрон билан келишув якунланганини эълон қилди.
“Барчани табриклайман! Мен Ҳурмуз бўғозини бож ва чекловларсиз очишга ҳамда АҚШ ҳарбий-денгиз кучлари томонидан ўрнатилган денгиз блокадасини дарҳол бекор қилишга рухсат бердим. Дунё кемалари, двигателларингизни ишга туширинг. Нефт оқими давом этсин”, деб ёзди Трамп.
Кейинчалик у журналистларга Ҳормуз бўғози Эрон билан келишув расман имзоланганидан кейин очилишини маълум қилди.
Эрон Ташқи ишлар вазири ўринбосари Козим Ғарибободий давлат телевидениесига берган интервьюсида АҚШ билан келишув матни якунланганини ва у 19 июнь куни Женева шаҳрида имзоланишини тасдиқлади.
Унинг айтишича, келишувдан сўнг 60 кун давомида якуний тинчлик шартномасини ишлаб чиқиш бўйича музокаралар олиб борилади. Шу даврда Эрон меморандум шартлари бажарилишини қатъий назорат қилиб боради.
Шунингдек, АҚШ вице-президенти Жей Ди Вэнс Женевадаги имзолаш маросимида қатнашишни режалаштираётганини, бироқ у ерга Президент Дональд Трампнинг ўзи ҳам бориши мумкинлигини айтган.

The US and Iran reached an agreement to stop the war.
According to Shahbaz Sharif, Pakistan, which mediated the negotiations, expressed gratitude to the US and Iran, as well as to Qatar, Saudi Arabia, and Turkey, which participated in the process.
Image of 'The US and Iran reached an agreement to stop the war.'
A peace agreement has been reached between the United States and Iran. This was announced by Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif.
According to him, the parties have agreed to immediately and decisively halt military operations in all directions, including in Lebanon. The official signing ceremony of the agreement will take place on June 19 in Geneva, Switzerland.
According to Shehbaz Sharif, Pakistan, which mediated the negotiations, expressed gratitude to the United States and Iran, as well as to Qatar, Saudi Arabia, and Turkey, which participated in the process.
US President Donald Trump also announced on the social network Truth Social that an agreement with Iran has been finalized.
“Congratulations to everyone! I have authorized the opening of the Strait of Hormuz without duties and restrictions, as well as the immediate lifting of the naval blockade imposed by the US Navy. World ships, start your engines. Let the oil flow continue,” Trump wrote.
Later, he told journalists that the Strait of Hormuz would open after the agreement with Iran is officially signed.
Iranian Deputy Foreign Minister Kazem Gharibabadi confirmed in an interview with state television that the text of the agreement with the United States has been finalized and will be signed on June 19 in Geneva.
According to him, negotiations will be held for 60 days after the agreement to develop a final peace treaty. During this period, Iran will strictly monitor the implementation of the memorandum's terms.
Also, US Vice President JD Vance said that he plans to attend the signing ceremony in Geneva, but President Donald Trump himself may also go there.