Тошкентдаги кўчалардан бирига Мустафо Камол Отатурк номи берилади
Гап Истиқбол, Фарғона йўли ва Нукус кўчалари кесишмасидан бошланиб, Абдулла Қодирий кўчаси ҳамда Маҳтумқули шоҳкўчаси кесишмасигача бўлган йўл қисми ҳақида бормоқда.
'Тошкентдаги кўчалардан бирига Мустафо Камол Отатурк номи берилади'ning rasmi
Тошкент шаҳридаги кўчалардан бирига Туркия Республикаси асосчиси Мустафо Камол Отатурк номи берилади. Бу Президент Шавкат Мирзиёев томонидан 15 июнь куни имзоланган тегишли қарорда белгиланган.
Ҳужжатга мувофиқ, Яшнобод туманида барпо этилаётган "Ўзбек-турк дўстлиги" хиёбонига туташ ҳудуддаги Абдулла Қодирий кўчасининг бир қисми Мустафо Камол Отатурк номи билан аталади.
Мазкур қарор Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги стратегик шериклик ва қардошлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш йўлидаги навбатдаги рамзий қадам сифатида баҳоланмоқда.
Эслатиб ўтиш жоиз, аввалроқ Туркиянинг Ҳатай вилояти Арсуз туманида Ўзбекистон томонидан қуриб берилган турар жой мажмуаси негизида ташкил этилган "Ўзбекистон маҳалласи", шунингдек, Шавкат Мирзиёев булвари ҳамда Тошкент ва Самарқанд кўчаларининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтган эди.

One of the streets in Tashkent will be named after the founder of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatürk. This was established in the relevant decision signed by President Shavkat Mirziyoyev on June 15.
According to the document, a section of Abdulla Qodiriy Street adjacent to the "Uzbek-Turkish Friendship" avenue being built in the Yashnobod district will be named after Mustafa Kemal Atatürk.
This refers to the road section starting from the intersection of Istiqlol, Fergana Highway, and Nukus streets, and ending at the intersection of Abdulla Qodiriy Street and Makhtumkuli Avenue.
This decision is viewed as another symbolic step towards further strengthening the strategic partnership and fraternal relations between Uzbekistan and Turkey.
It is worth recalling that earlier, a solemn opening ceremony was held for the "Uzbekistan Mahalla" neighborhood, established on the basis of a residential complex built by Uzbekistan in the Arsuz district of Turkey's Hatay province, as well as for Shavkat Mirziyoyev Boulevard and Tashkent and Samarkand streets.