Мирзиёев Беларусь Бош вазирини қабул қилди
Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь Республикаси Бош вазири Александр Турчинни қабул қилди.
'Мирзиёев Беларусь Бош вазирини қабул қилди'ning rasmi
Учрашув аввалида Беларусь ҳукумати раҳбари давлат раҳбарига Президент Александр Лукашенконинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, шунингдек, бўлажак олий даражадаги тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар жорий йил май ойида Тошкент вилоятида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши якунларини юқори баҳолади. Қайд этилишича, мазкур учрашув икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилган.
Музокаралар давомида савдо-иқтисодий алоқаларда ижобий динамика кузатилаётгани таъкидланди. Жорий йил бошидан буён ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 32 фоизга ошган.
Айни пайтда қишлоқ хўжалиги, машинасозлик ва бошқа қатор тармоқларда қўшма кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, маданий-гуманитар ва ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштириш бўйича мувофиқлаштирилган чораларни амалга ошириш муҳим экани қайд этилди.

At the beginning of the meeting, the head of the Belarusian government conveyed sincere greetings and best wishes from President Alexander Lukashenko to the head of state.
During the dialogue, issues of further developing multifaceted partnership relations between Uzbekistan and Belarus, as well as preparations for upcoming high-level events, were discussed.
The sides highly assessed the outcomes of the meeting of the Intergovernmental Commission, which took place in May this year in the Tashkent region. It was noted that this meeting served to expand practical cooperation between the two countries.
During the negotiations, it was emphasized that positive dynamics are observed in trade and economic relations. Since the beginning of this year, the volume of mutual trade has increased by 32 percent.
Currently, joint cooperation projects are being implemented in agriculture, mechanical engineering, and a number of other sectors.
It was also noted that it is important to implement coordinated measures to further expand trade and economic cooperation, and to intensify cultural-humanitarian and interregional ties.