“Opta” суперкомпьютери Ўзбекистоннинг плей-оффга чиқиш имкониятини баҳолади
Чемпионлик учун асосий даъвогарлар рўйхатидан Англия ва Аргентина ҳам ўрин олган. Англиянинг чемпионлик эҳтимоли 12,33 фоиз, амалдаги жаҳон чемпиони Аргентинага эса 12,28 фоиз имконият берилган.
'“Opta” суперкомпьютери Ўзбекистоннинг плей-оффга чиқиш имкониятини баҳолади'ning rasmi
Колумбияга қарши учрашувдан кейин “Opta” аналитика компанияси суперкомпьютери 2026 йилги Жаҳон чемпионатида иштирок этаётган жамоаларнинг имкониятларини қайта ҳисоблаб чиқди. Бу ҳақда компания маълумотларида келтирилган.
Янгиланган прогнозга кўра, Ўзбекистон миллий терма жамоасининг ўз гуруҳида биринчи ўринни эгаллаш эҳтимоли 0,99 фоизни ташкил этмоқда. Жамоанинг плей-офф босқичига чиқиш имконияти эса 21,9 фоиз деб баҳоланган.
Суперкомпьютер ҳисоб-китобларига кўра, Ўзбекистоннинг 1/16 финалга чиқиш эҳтимоли ҳам 21,9 фоизни ташкил этади. Терма жамоанинг нимчорак финалга йўл олиш имконияти 4,55 фоиз, чорак финалга чиқиш эҳтимоли 1,26 фоиз деб кўрсатилган.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг ярим финалга чиқиш имконияти 0,33 фоиз, финалга етиб бориш эҳтимоли 0,08 фоиз этиб баҳоланган. Жамоанинг жаҳон чемпиони бўлиш эҳтимоли эса 0,01 фоизни ташкил қилмоқда.
“Opta” прогнозларига кўра, ҳозирча Франция терма жамоаси турнирнинг асосий фаворити бўлиб турибди. Суперкомпьютер томонидан ўтказилган 10 мингта симуляциянинг 15,73 фоизида французлар чемпион сифатида қайд этилган.
Маълумот учун, турнир бошланишидан олдин Испания бош фаворит сифатида баҳоланган эди. Бироқ биринчи турдаги мағлубиятдан кейин испанларнинг чемпионлик эҳтимоли 12,08 фоизга тушиб, улар рейтингда тўртинчи ўринга пасайган.

The “Opta” supercomputer assessed Uzbekistan's chances of reaching the playoffs.
The list of main contenders for the championship also includes England and Argentina. England's probability of winning the championship is 12.33 percent, while the current world champion Argentina has been given a 12.28 percent chance.
Image of 'The “Opta” supercomputer assessed Uzbekistan's chances of reaching the playoffs.'
After the match against Colombia, the supercomputer of the analytics company “Opta” recalculated the chances of teams participating in the 2026 World Cup. This is stated in the company's data.
According to the updated forecast, the probability of the Uzbekistan national team finishing first in its group is 0.99%. The team's chance of reaching the playoff stage is estimated at 21.9%.
According to supercomputer calculations, Uzbekistan's probability of reaching the round of 32 is also 21.9%. The team's chance of advancing to the round of 16 is shown as 4.55%, and the probability of reaching the quarterfinals is 1.26%.
Also, Uzbekistan's chance of reaching the semifinals is estimated at 0.33%, the probability of reaching the final is 0.08%. The team's probability of becoming world champion is 0.01%.
According to “Opta” forecasts, the French national team is currently the main favorite of the tournament. In 15.73% of the 10 thousand simulations conducted by the supercomputer, the French were recorded as champions.
England and Argentina are also on the list of main contenders for the championship. England's probability of winning is 12.33%, while current world champion Argentina is given a 12.28% chance.
For reference, before the start of the tournament, Spain was assessed as the main favorite. However, after a defeat in the first round, the Spaniards' probability of winning dropped to 12.08%, and they fell to fourth place in the ranking.