Блогер “Gonzo” 5 суткага қамалди
Тошкентда “Gonzo” тахаллуси билан танилган блогер Гейдар Алиев К-Vibe корейс маданияти фестивалидаги можародан сўнг маъмурий жавобгарликка тортилди. Бу ҳақда “Podrobno” нашри маълум қилди.
Суд қарорига кўра, у майда безорилик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмаганликда айбдор деб топилган. Блогерга 5 сутка маъмурий қамоқ ва БҲМнинг 5 баравари миқдорида жарима тайинланган.
Маълумотларга кўра, воқеа 13 июнь куни Тарас Шевченко кўчасида бўлиб ўтган корейс маданияти фестивали вақтида содир бўлган. Блогер тадбирни жонли эфирда ёритиш чоғида иштирокчиларни тасвирга олган ва шундан сўнг можаро юзага келган.
Қайд этилишича, фестивал қатнашчилари уни видеога олишни тўхтатишни сўраган, аммо блогер бу талабга амал қилмаган. Вазиятга ички ишлар ва Миллий гвардия ходимлари аралашган.
Ҳодиса ижтимоий тармоқларда кенг муҳокамаларга сабаб бўлган. Ҳозирча ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан расмий баёнот берилмаган.

Blogger “Gonzo” was detained for 5 days.
Blogger Heydar Aliyev, known by the pseudonym "Gonzo", was brought to administrative responsibility after the incident at the K-Vibe Korean culture festival.
Image of 'Blogger “Gonzo” was detained for 5 days.'
In Tashkent, blogger Gaydar Aliyev, known by the pseudonym "Gonzo," was brought to administrative responsibility after a conflict at the K-Vibe Korean culture festival. This was reported by the publication "Podrobno" here.
According to the court decision, he was found guilty of petty hooliganism and disobeying the lawful demands of law enforcement officers. The blogger was sentenced to 5 days of administrative arrest and a fine equivalent to 5 times the base calculation value.
According to reports, the incident occurred on June 13 during the Korean culture festival held on Taras Shevchenko Street. The blogger was filming participants while live-streaming the event, after which a conflict arose.
It is noted that festival participants asked him to stop recording, but the blogger did not comply with this request. Officers from the Internal Affairs and National Guard intervened in the situation.
The incident has sparked widespread discussion on social media. No official statement has yet been issued by law enforcement agencies.