Сурхондарё вилоятининг Сариосиё туманида кучли ёғингарчиликлар ортидан юзага келган сел оқими халқаро аҳамиятга эга автомобиль кўпригига зарар етказди. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
Маълум қилинишича, 21 июнь куни кузатилган сел тошқини оқибатида туманнинг “Боғи Самарқанд” ва “Ширин” маҳаллалари ҳудудидаги айрим аҳоли хонадонлари ҳамда томорқаларига сув кирган.
Шунингдек, табиий офат М-41 “Бишкек — Душанбе — Термиз” халқаро автомобиль йўлида жойлашган, Ўзбекистон ва Тожикистонни боғловчи кўприкка ҳам зарар етказган.
Дастлабки хулосаларга кўра, ёғингарчиликлар натижасида дарёда сув сатҳи ва оқим тезлиги кескин ошган. Бу эса кўприк таянчларига юқори босим тушишига сабаб бўлиб, иншоотнинг бир қисми шикастланган.
Қайд этилишича, 1977 йилда қурилган мазкур кўприк орқали ҳаракат хавфсизлик нуқтаи назаридан вақтинча чекланган.
Ҳозирда транспорт воситалари ҳаракати Узун тумани ҳудудидаги айланма йўналишлар орқали ташкил этилган. Мутахассислар томонидан кўприкнинг техник ҳолати ўрганилиб, зарар кўламини баҳолаш ишлари олиб борилмоқда.

Heavy rainfall in the Sariosiyo district of the Surkhandarya region caused a mudflow that damaged an international highway bridge. This was reported by Zamon.uz in a statement.
According to the report, as a result of the mudflow flood observed on June 21, water entered some residential homes and plots of land in the "Bogi Samarqand" and "Shirin" neighborhoods of the district.
The natural disaster also damaged a bridge connecting Uzbekistan and Tajikistan, located on the M-41 "Bishkek — Dushanbe — Termiz" international highway.
According to preliminary conclusions, the river's water level and flow velocity increased sharply as a result of the rainfall. This caused high pressure on the bridge supports, resulting in damage to a part of the structure.
It is noted that traffic across this bridge, built in 1977, has been temporarily restricted for safety reasons.
Currently, vehicle traffic has been organized via detour routes in the Uzun district. Specialists are studying the technical condition of the bridge and assessing the extent of the damage.