Янги Наманганда IT-парк қурилишига тамал тоши қўйилди
Давлат раҳбари тадбирда сўзга чиқиб, Янги Ўзбекистонда рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини жадал ривожлантириш, юқори даромадли иш ўринларини кўпайтириш ҳамда замонавий ишлаб чиқариш қувватларини яратиш давлат сиёсатидаги устувор йўналишлардан бири эканини таъкидлади.
'Янги Наманганда IT-парк қурилишига тамал тоши қўйилди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятининг Давлатобод туманида жойлашган Янги Наманган шаҳри ҳудудида қуриладиган IT-паркнинг тамал тошини қўйиш маросимида иштирок этди.
Қайд этилишича, жорий йил бошидан буён Наманган вилоятига 2 миллиард долларлик хорижий инвестиция жалб қилинган. Шунингдек, Хитой, Туркия, Ҳиндистон ва Россия ҳамкорлигида амалга оширилган қиймати 1 миллиард 800 миллион доллар бўлган 20 та янги лойиҳа ишга туширилмоқда.
Мазкур корхоналар фармацевтика, енгил саноат, электротехника, қурилиш материаллари, озиқ-овқат ва кимё саноати соҳаларида 6,5 мингта янги иш ўрни яратиши кутилмоқда. Шу билан бирга, вилоят иқтисодиётига 3,6 триллион сўмлик қўшимча айланма маблағ, 200 миллион долларлик экспорт ва 400 миллиард сўмлик бюджет тушуми таъминланади.
Президент, шунингдек, Наманганда саноат, туризм, савдо ва уй-жой қурилиши соҳаларида амалга оширилиши режалаштирилган қиймати 4 миллиард доллар бўлган яна 28 та лойиҳага старт берилганини маълум қилди.
Мирзиёев Наманган вилояти аҳолисининг 1 миллион 600 мингдан ортиғини ёшлар ташкил этишини таъкидлаб, уларни ахборот технологиялари ва сунъий интеллект соҳаларига жалб қилиш муҳим вазифа эканини қайд этди.
Президент сўзларига кўра, экспертлар Ўзбекистоннинг сунъий интеллект соҳасидаги салоҳиятини 10 миллиард долларга баҳоламоқда. Энди ушбу имкониятларни аниқ лойиҳалар, янги иш ўринлари ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотларга айлантириш зарур.
Маълум қилинишича, Хитойлик ҳамкорлар иштирокида умумий қиймати 117 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида Янги Наманган, Самарқанд, Чирчиқ, Нурафшон, Урганч ва Навоий шаҳарларида IT-парклар барпо этилади. Янги Намангандаги мажмуа мазкур дастурнинг биринчи лойиҳаси ҳисобланади.
Лойиҳага мувофиқ, 1,7 гектар майдонда 17 қаватли замонавий бино қурилади. Қарийб 18 минг квадрат метр майдонни эгаллайдиган мажмуада таълим ва экспорт марказлари, коворкинг ва офис майдонлари, стартап акселератори ҳамда хорижий компаниялар учун махсус хизмат кўрсатиш тизими жойлаштирилади.
Келгусида ушбу IT-паркда ўнлаб компания ва стартап студиялар фаолият юритиши, шунингдек, 2 мингга яқин ёшлар юқори даромадли иш ўринлари билан таъминланиши режалаштирилган.
Лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида вилоятда ахборот технологиялари хизматлари ҳажмини йилига 500 миллиард сўмга, экспорт кўрсаткичини эса 30 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Тадбир якунида Президент Шавкат Мирзиёев Янги Наманган IT-парки қурилишига рамзий тамал тошини қўйди. Шу ернинг ўзида вилоятдаги қатор янги инвестиция лойиҳаларини ишга тушириш ва қурилиш ишларини бошлаш маросими ҳам ўтказилди.

President Shavkat Mirziyoyev attended the foundation stone laying ceremony of the IT park to be built in the territory of Yangi Namangan city, located in the Davlatobod district of Namangan region.
The head of state spoke at the event and emphasized that the rapid development of digitalization and artificial intelligence technologies, increasing high-income jobs, and creating modern production capacities in New Uzbekistan is one of the priority directions of state policy.
It was noted that since the beginning of this year, $2 billion in foreign investment has been attracted to the Namangan region. Additionally, 20 new projects worth $1.8 billion are being launched in cooperation with China, Turkey, India, and Russia.
These enterprises are expected to create 6,500 new jobs in the fields of pharmaceuticals, light industry, electrical engineering, construction materials, food, and chemical industry. At the same time, an additional 3.6 trillion soums in turnover, $200 million in exports, and 400 billion soums in budget revenues will be provided to the region's economy.
The President also announced the launch of another 28 projects worth $4 billion planned for implementation in the fields of industry, tourism, trade, and housing construction in Namangan.
Mirziyoyev noted that over 1 million 600 thousand of the population of Namangan region are young people, and emphasized that attracting them to the fields of information technology and artificial intelligence is an important task.
According to the President, experts estimate Uzbekistan's potential in the field of artificial intelligence at $10 billion. Now it is necessary to turn these opportunities into specific projects, new jobs, and high value-added products.
It was reported that IT parks will be built in Yangi Namangan, Samarkand, Chirchik, Nurafshan, Urgench, and Navoi cities within the framework of a project with a total value of $117 million with the participation of Chinese partners. The complex in Yangi Namangan is the first project of this program.
According to the project, a modern 17-story building will be constructed on an area of 1.7 hectares. The complex, covering an area of nearly 18 thousand square meters, will house educational and export centers, coworking and office spaces, a startup accelerator, and a special service system for foreign companies.
In the future, it is planned that dozens of companies and startup studios will operate in this IT park, as well as about 2 thousand young people will be provided with high-income jobs.
As a result of the project's implementation, it is aimed to bring the volume of information technology services in the region to 500 billion soums per year, and the export figure to $30 million.
At the end of the event, President Shavkat Mirziyoyev symbolically laid the foundation stone for the construction of the Yangi Namangan IT Park. At the same place, a ceremony was also held to launch a number of new investment projects and start construction works in the region.