Ўзбекистоннинг икки қишлоғи Қирғизистон таркибига ўтди
Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида давлат чегарасини демаркация қилиш ишлари доирасида Фарғона вилоятида жойлашган Чўнғара ва Тоштепа қишлоқлари Қирғизистон таркибига ўтди. Бу ҳақда Қирғизистон Президентининг матбуот котиби Аскат Алағозов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, мазкур аҳоли пунктларида қарийб 2,5 минг нафар этник қирғиз истиқомат қилади. Энди ушбу қишлоқларда рўйхатдан ўтказиш ишлари амалга оширилиб, аҳолига Қирғизистон фуқаролиги берилади.
Қайд этилишича, икки давлат ўртасидаги келишувга мувофиқ, Қирғизистон мазкур ҳудудлар эвазига Ўзбекистонга чегара яқинида жойлашган майдони тенг ер участкаларини топширган.
Шунингдек, Сай ва Таян қишлоқлари оралиғида автомобиль йўли қурилиши учун умумий майдони 236 гектар бўлган тенг қийматдаги ер майдонлари ҳам ўзаро алмашилган. Қирғиз томонининг таъкидлашича, мазкур йўл фойдаланишга топширилгач, Боткен вилояти аҳолиси Айдаркен шаҳридан Боткен шаҳрига ҳозирги 225 километрлик айланма йўл орқали эмас, балки атиги 55 километр масофа босиб етиб бориши мумкин бўлади.⁠

Two villages of Uzbekistan have passed into the composition of Kyrgyzstan.
Within the framework of demarcation work on the state border between Uzbekistan and Kyrgyzstan, the villages of Chongara and Toshtepa, located in the Fergana region, have become part of Kyrgyzstan. This was reported by Askat Alagozov, press secretary of the President of Kyrgyzstan, in a statement.
According to him, approximately 2,500 ethnic Kyrgyz reside in these settlements. Registration work will now be carried out in these villages, and the residents will be granted Kyrgyz citizenship.
It is noted that, in accordance with the agreement between the two states, Kyrgyzstan transferred to Uzbekistan land plots of equal area located near the border in exchange for these territories.
Additionally, land areas of equal value with a total area of 236 hectares were exchanged for the construction of a road between the villages of Say and Tayan. According to the Kyrgyz side, once this road is put into operation, residents of the Batken region will be able to travel from the city of Aydarken to the city of Batken covering a distance of only 55 kilometers, instead of the current 225-kilometer detour route.