Тошкентда 29 нафар ҳокимлик ходими жиноят содир этгани аниқланди
Маълумотларга кўра, ўтказилган ўрганишлар натижасида Тошкент шаҳар ҳокимлигининг захира жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2 миллиард сўм миқдоридаги маблағни тежашга эришилган.
'Тошкентда 29 нафар ҳокимлик ходими жиноят содир этгани аниқланди'ning rasmi
Тошкент шаҳри ҳокимлиги тизимида фаолият юритаётган 29 нафар ходим жиноят содир этгани аниқланган. Бу ҳақда Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг Тошкент шаҳар ҳокимлиги коррупцияга қарши ички назорат хизмати фаолияти натижаларига бағишланган қарорида маълум қилинди.
Ҳужжатда қайд этилишича, ҳокимлик тизимидаги ходимлар томонидан жами 1 минг 353 та маъмурий ҳуқуқбузарлик ҳолати содир этилган бўлиб, уларнинг барчаси белгиланган тартибда расмийлаштирилган.
Шунингдек, Миробод, Чилонзор, Юнусобод ва Яшнобод туманлари ҳокимларининг тўрт нафар ёрдамчиси ҳамда Яккасарой тумани ҳокимининг қурилиш ва экология масалалари бўйича ўринбосари билан коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш юзасидан профилактик суҳбатлар ўтказилган.
Маълум қилинишича, давлат хизматчиларининг тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиши ва манфаатлар тўқнашувига йўл қўйиши долзарб муаммолардан бири бўлиб қолмоқда. Ўтказилган ўрганишлар натижасида 167 нафар ходимнинг тижорат ташкилотларида иштироки мавжудлиги аниқланган.
Ушбу ҳолатларни бартараф этиш мақсадида бир қатор чоралар кўрилган. Жумладан, олти нафар ходимнинг 20 та тадбиркорлик субъектидаги таъсисчилик фаолияти тугатилган, 13 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинган. Шунингдек, етти та тижорат ташкилоти тугатиш жараёнига ўтказилган, икки таси эса давлат реестридан чиқарилган. Тўрт нафар ходимнинг раҳбарлик лавозимларидаги фаолияти чекланган.
Қайд этилишича, жами 49 нафар ходим билан профилактик суҳбатлар ўтказилган бўлса, 55 нафар ходимга нисбатан Одоб-ахлоқ комиссиялари томонидан огоҳлантириш чораси қўлланган.
Таҳлилларга кўра, 2026 йил январь ойида қабул қилинган қарор ва фармойишларнинг 50,4 фоизи яширин тарзда жойлаштирилган бўлган. Апрель ойига келиб эса очиқ эълон қилинган қарорлар улуши 67 фоизга етказилган.
Шу билан бирга, Комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат хизмати томонидан 350 та қарор лойиҳаси кўриб чиқилиб, уларнинг еттитаси рад этилган, 153 таси эса мувофиқлаштирилган.
Ишга қабул қилиш учун тавсия этилган 83 нафар номзоддан 75 нафари бўйича ижобий хулоса берилган. Саккиз нафар номзоднинг ўтмиши ёки фаолиятидаги шубҳали ҳолатлар сабабли уларга нисбатан салбий хулоса тақдим этилган.

It has been determined that 29 employees working in the system of the Tashkent city administration have committed crimes. This was reported in the resolution of the Tashkent City Council of People's Deputies dedicated to the results of the anti-corruption internal control service of the Tashkent city administration.
According to the document, employees in the administration system committed a total of 1,353 cases of administrative offenses, all of which were formalized in accordance with the established procedure.
Furthermore, preventive conversations were held with four assistants to the mayors of the Mirabad, Chilanzar, Yunusabad, and Yashnabad districts, as well as with the deputy mayor of the Yakkasaray district for construction and environmental issues, regarding the prevention of corruption and conflicts of interest.
It is reported that civil servants engaging in entrepreneurial activities and allowing conflicts of interest remain one of the pressing issues. As a result of the conducted studies, it was found that 167 employees have participation in commercial organizations.
A number of measures have been taken to eliminate these situations. In particular, the founding activities of six employees in 20 business entities were terminated, and employment contracts with 13 employees were terminated. Additionally, seven commercial organizations were transferred to the liquidation process, and two were removed from the state register. The activities of four employees in leadership positions were restricted.
It is noted that preventive conversations were held with a total of 49 employees, while warning measures were applied to 55 employees by the Ethics Commissions.
According to analyses, 50.4 percent of decisions and orders adopted in January 2026 were posted in a hidden manner. By April, the share of openly published decisions had been increased to 67 percent.
At the same time, the Compliance and Anti-Corruption Internal Control Service reviewed 350 draft decisions, of which seven were rejected and 153 were coordinated.
According to data, as a result of the conducted studies, savings of 2 billion soums were achieved from the funds of the reserve fund of the Tashkent city administration.
Of the 83 candidates recommended for hiring, positive conclusions were given for 75. Negative conclusions were presented for eight candidates due to suspicious circumstances in their background or activities.