Қарши–Тошкент йўналишида ҳаракатланаётган автомашинадан 5 килограммдан ортиқ гашиш аниқланди
'Қарши–Тошкент йўналишида ҳаракатланаётган автомашинадан 5 килограммдан ортиқ гашиш аниқланди'ning rasmi
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Ички ишлар вазирлиги ҳамда Божхона қўмитаси билан ҳамкорликда гиёҳвандлик воситалари ва кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши қаратилган бир нечта тезкор тадбирлар ўтказилди. Бу ҳақда ДХХ матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, Қашқадарё вилояти ҳудудидаги ЙПХ масканида “Қарши – Тошкент” йўналишида ҳаракатланаётган “Cobalt” русумли автомашина тўхтатилиб текширилган. Текширув жараёнида автомобилда йўловчи сифатида кетаётган Андижон вилояти Бўлоқбоши туманида яшовчи, 1966 йилда туғилган фуқарога тегишли қўл сумкаси кўздан кечирилган.
Холислар иштирокида ўтказилган текширув давомида сумка ичида сариқ рангли скотч билан ўралган 5 та бўлакдан иборат, умумий оғирлиги 5 килограмм 32 грамм бўлган “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида расмийлаштириб олинган.
Яна бир ҳолатда Бухоро вилоятининг Ғиждувон туманида яшовчи, 1974 йилда туғилган шахс ўз хонадони томорқасида 33 туп каннабис ўсимлигини етиштириб келаётгани фош этилган. Шунингдек, ушбу манзилдан 7 килограмм 79 грамм марихуана ҳам олинган.
Шунга ўхшаш ҳолат Фарғона вилоятида ҳам қайд этилган. Хусусан, “Андижон – Қўқон” йўналишида ҳаракатланаётган “Lacetti” русумли автомашина Бағдод тумани ҳудудида тўхтатилиб, кўздан кечирилган.
Текширув давомида автомашинада йўловчи сифатида кетаётган Қўқон шаҳрида яшовчи 2001 ва 1982 йилларда туғилган фуқароларга тегишли қоплар ичида 1200 дона “Тропикамид” кучли таъсир қилувчи дори воситаси борлиги аниқланган.
Маълум қилинишича, айни вақтда улар билан кетма-кет ҳаракатланаётган “Spark” русумли автомашинадаги 1986 йилда туғилган шахс ҳам қўлга олинган. Тезкор тадбирлар давомида мазкур жиноятга алоқадор бўлган яна икки нафар — 1998 ва 1980 йилларда туғилган фуқаро ушланиб, улардан жами 345 дона “Тропикамид” ҳамда 15 дона “Регапен” дори воситалари олинган.
Терговга қадар текширув жараёнида ушбу шахслар кучли таъсир қилувчи дори воситаларини Қирғизистондан айланма йўллар орқали олиб кириб, сотиш билан шуғуллангани аниқланган.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан жиноят ишлари қўзғатилган бўлиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. ДХХ фуқароларни гиёҳвандлик воситалари ва кучли таъсир қилувчи моддаларнинг ноқонуний муомаласи билан боғлиқ ҳолатларга дуч келган тақдирда, идоранг 1520 қисқа рақамига мурожаат қилишга чақирган. Шахсга доир маълумотлар сир сақланиши кафолатланиши билдирилган.

More than 5 kilograms of hashish were found in a car traveling on the Karshi–Tashkent route
Image of 'More than 5 kilograms of hashish were found in a car traveling on the Karshi–Tashkent route'
Employees of the State Security Service, in cooperation with the Ministry of Internal Affairs and the Customs Committee, conducted several operational measures aimed at combating the illegal circulation of narcotic drugs and potent substances. This was reported by the press service of the SSS.
It was noted that at the traffic police post in the Kashkadarya region, a car of the "Cobalt" model traveling on the "Karshi – Tashkent" route was stopped and inspected. During the inspection, a handbag belonging to a citizen born in 1966, a resident of the Buloqboshi district of the Andijan region, who was traveling as a passenger in the car, was examined.
During the inspection conducted in the presence of witnesses, the bag was found to contain a narcotic drug "hashish" consisting of 5 pieces wrapped in yellow tape, with a total weight of 5 kilograms 32 grams, which was documented and seized as material evidence.
In another case, a person born in 1974, a resident of the Gijduvon district of the Bukhara region, was exposed for growing 33 cannabis plants in the backyard of his home. Additionally, 7 kilograms 79 grams of marijuana were also seized from this address.
A similar case was also recorded in the Fergana region. In particular, a car of the "Lacetti" model traveling on the "Andijan – Kokand" route was stopped and inspected in the territory of the Baghdad district.
During the inspection, inside bags belonging to citizens born in 2001 and 1982, residents of the city of Kokand, who were traveling as passengers in the car, 1,200 units of the potent drug "Tropicamide" were found.
It was reported that at the same time, a person born in 1986 in a car of the "Spark" model traveling in sequence with them was also apprehended. During the operational measures, two more citizens — born in 1998 and 1980, involved in this crime — were detained, and a total of 345 units of "Tropicamide" and 15 units of "Regapen" drugs were seized from them.
During the pre-investigation check, it was established that these persons were engaged in importing potent drugs from Kyrgyzstan through roundabout routes and selling them.
Currently, criminal cases have been initiated regarding these incidents, and investigative actions are being carried out. The SSS has called on citizens to contact the agency's short number 1520 if they encounter situations related to the illegal circulation of narcotic drugs and potent substances. It was stated that the confidentiality of personal data is guaranteed.