Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан соҳа вакилларидан бир гуруҳини давлат мукофотлари билан тақдирлаш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Ҳужжатга кўра, мамлакатда сўз ва матбуот эркинлигини ривожлантириш, ахборот соҳасида фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини таъминлаш, давлат ва жамият бошқарувида очиқлик ва ошкоралик тамойилларини мустаҳкамлаш, миллий манфаатларни халқаро ахборот майдонида ҳимоя қилиш ҳамда Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни кенг ёритишга қўшган ҳиссаси учун бир қатор журналист, блогер ва медиа соҳаси вакиллари мукофотланган.
Жумладан, "Меҳнат шуҳрати" ордени билан "Севимли" телеканали бошловчиси Фарҳод Абдуллаев, публицист Тулқун Казакбаев, контент тайёрлаш маркази мутахассиси Азиза Қурбонова ва "Бувайда кўзгуси' газетаси бош муҳаррири Азизахон Солиева тақдирланган.
"Дўстлик" орденига блогер Зуҳри Атабекова, "ТАСС" агентлигининг Ўзбекистондаги мухбири Валерий Бирюков, шунингдек, бир қатор нашрлар ва телеканаллар вакиллари муносиб кўрилган.
"Келажак бунёдкори" медали билан Kun.uz мухбири Шоҳрух Мажидов, Platina.uz ва Pinkod.uz лойиҳалари асосчиси Равшанбек Мелиқўзиев ҳамда "Sinchalak blog" саҳифаси муаллифи Маҳлиё Тўлқинова тақдирланган.
Шунингдек, "Шуҳрат" медали билан ЎзА, Daryo.uz, UzReport TV, "Менинг юртим", "Zo‘r TV", "Milliy" ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясида фаолият юритувчи қатор журналистлар, муҳаррирлар, операторлар ва медиа ходимлари мукофотланган.
Фармон билан мукофотланганлар орасида блогерлар, мухбирлар, муҳаррирлар, теле ва радио ходимлари, матбуот котиблари ҳамда нашриёт соҳаси вакиллари бор.
Давлат раҳбари мазкур соҳа вакилларининг мамлакатда очиқлик, ошкоралик ва сўз эркинлигини таъминлашдаги хизматларини алоҳида эътироф этган.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on awarding a group of representatives of the field with state awards on the occasion of Press and Mass Media Workers Day.
According to the document, a number of journalists, bloggers, and media representatives were awarded for their contribution to the development of freedom of speech and press in the country, ensuring citizens' constitutional rights in the information sphere, strengthening the principles of openness and transparency in state and public administration, protecting national interests in the international information arena, and widely covering the reforms being implemented in New Uzbekistan.
In particular, the "Mehnat shuhrati" Order was awarded to Farhod Abdullaev, host of the "Sevimli" TV channel; publicist Tulqun Kazakbaev; content preparation center specialist Aziza Kurbanova; and Azizakhon Solieva, editor-in-chief of the "Buwayda kuzgusi" newspaper.
Blogger Zuhri Atabekova, TASS agency correspondent in Uzbekistan Valery Biryukov, as well as representatives of a number of publications and TV channels, were deemed worthy of the "Dustlik" Order.
The "Kelajak bunyodkori" Medal was awarded to Kun.uz correspondent Shokhrukh Majidov, founder of the Platina.uz and Pinkod.uz projects Ravshanbek Melikuziev, and author of the "Sinchalak blog" page Mahliyo Tulkinova.
Also, the "Shuhrat" Medal was awarded to a number of journalists, editors, operators, and media workers operating at UzA, Daryo.uz, UzReport TV, "Mening yurtim", "Zo'r TV", "Milliy", and the National Television and Radio Company of Uzbekistan.
Among those awarded by the decree are bloggers, correspondents, editors, TV and radio workers, press secretaries, and representatives of the publishing sector.
The head of state specifically acknowledged the services of representatives of this field in ensuring openness, transparency, and freedom of speech in the country.