Ўзбекистонда ўртача умр кўриш давомийлиги 75,4 ёшга етди
Статистик маълумотлар мамлакатда аҳолининг ўртача умр кўриш давомийлиги сўнгги ўттиз йил мобайнида барқарор ўсиш тенденциясини намоён этаётганини кўрсатмоқда.
'Ўзбекистонда ўртача умр кўриш давомийлиги 75,4 ёшга етди'ning rasmi
2025 йил якунларига кўра, Ўзбекистонда доимий аҳолининг ўртача умр кўриш давомийлиги 75,4 ёшни ташкил этди. Бу ҳақда Миллий статистика қўмитаси маълум қилди.
Қайд этилишича, мазкур кўрсаткич 1991 йилга нисбатан 9 ёшга ошган. Хусусан, мустақилликнинг илк йилида мамлакат аҳолисининг ўртача умр кўриш давомийлиги 66,4 ёшни ташкил этган бўлса, 2025 йилга келиб ушбу кўрсаткич 75,4 ёшга етган.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, йиллар кесимида ўртача умр кўриш давомийлиги қуйидагича шаклланган:
— 1991 йил — 66,4 ёш;
— 1995 йил — 69,1 ёш;
— 2000 йил — 70,8 ёш;
— 2005 йил — 71,8 ёш;
— 2010 йил — 73 ёш;
— 2015 йил — 73,6 ёш;
— 2020 йил — 73,4 ёш;
— 2024 йил — 75,1 ёш;
— 2025 йил — 75,4 ёш.
Статистик маълумотлар мамлакатда аҳолининг ўртача умр кўриш давомийлиги сўнгги ўттиз йил мобайнида барқарор ўсиш тенденциясини намоён этаётганини кўрсатмоқда. Айниқса, сўнгги йилларда мазкур кўрсаткич 75 ёшдан ошган.

In Uzbekistan, the average life expectancy has reached 75.4 years.
Statistical data show that the average life expectancy of the population in the country has been demonstrating a steady upward trend over the past thirty years.
Image of 'In Uzbekistan, the average life expectancy has reached 75.4 years.'
According to the results of 2025, the average life expectancy of the permanent population in Uzbekistan amounted to 75.4 years. This was reported by the National Statistics Committee.
It is noted that this indicator has increased by 9 years compared to 1991. In particular, in the first year of independence, the average life expectancy of the country's population was 66.4 years, while by 2025 this figure reached 75.4 years.
According to the data of the National Statistics Committee, the average life expectancy over the years has developed as follows:
— 1991 — 66.4 years;
— 1995 — 69.1 years;
— 2000 — 70.8 years;
— 2005 — 71.8 years;
— 2010 — 73 years;
— 2015 — 73.6 years;
— 2020 — 73.4 years;
— 2024 — 75.1 years;
— 2025 — 75.4 years.
Statistical data show that the average life expectancy of the population in the country has demonstrated a steady upward trend over the past thirty years. Especially in recent years, this indicator has exceeded 75 years.