28 июнь — 3 июль кунлари кутилётган ёмғирлар сабабли Ўзбекистоннинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида сел ва сув тошқини хавфи юзага келиши мумкин. Бу ҳақда Ўзгидромет огоҳлантирди.
Маълум қилинишича, хавф қуйидаги ҳудудларда кузатилиши мумкин:
Қашқадарё вилоятида — Яккабоғ, Деҳқонобод, Чироқчи, Китоб, Шаҳрисабз, Қамаши ва Ғузор туманлари;
Сурхондарё вилоятида — Сариосиё, Узун, Олтинсой, Денов, Бойсун, Шеробод, Шўрчи, Қумқўрғон ва Музработ туманлари;
Самарқанд вилоятида — Ургут, Самарқанд, Булунғур, Нуробод, Қўшработ, Каттақўрғон, Пайариқ, Жомбой ва Иштихон туманлари;
Навоий вилоятида — Хатирчи, Навбаҳор, Нурота, Конимех ва Кармана туманлари;
Жиззах вилоятида — Зомин, Бахмал, Ғаллаорол, Шароф Рашидов, Фориш ва Янгиобод туманлари;
Тошкент вилоятида — Оҳангарон, Бўстонлиқ, Паркент, Пискент, Ўртачирчиқ ва Юқоричирчиқ туманлари, шунингдек, Ангрен ва Олмалиқ шаҳарлари;
Наманган вилоятида — Поп, Косонсой, Чортоқ, Чуст, Наманган ва Янгиқўрғон туманлари;
Фарғона вилоятида — Сўх, Шоҳимардон, Фарғона ва Бешариқ туманлари;
Андижон вилоятида — Андижон, Асака, Жалолқудуқ, Қўрғонтепа, Пахтаобод, Избоскан, Хўжаобод ва Марҳамат туманлари ҳамда Хонобод шаҳри.
Ўзгидромет тоғ олди ва тоғли ҳудудларда истиқомат қилувчи фуқаролар, дам олувчилар ҳамда ушбу ҳудудларда ҳаракатланувчи ҳайдовчиларни эҳтиёткорлик чораларини кўришга чақирди.
Шунингдек, кучли ёғингарчилик натижасида республиканинг айрим ҳудудларида ёмғир сувлари тўпланиб, пастқам жойларни сув босиши эҳтимоли ҳам мавжудлиги қайд этилди.

Due to expected rains from June 28 to July 3, there may be a risk of mudflows and floods in the foothills and mountainous areas of Uzbekistan. Uzgidromet has warned about this.
According to the report, the risk may be observed in the following areas:
In Kashkadarya region — Yakkabog, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Kamashi and G'uzor districts;
In Surkhandarya region — Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho'rchi, Qumqo'rg'on and Muzrabot districts;
In Samarkand region — Urgut, Samarkand, Bulung'ur, Nurobod, Qo'shrabot, Katta qo'rg'on, Payariq, Jomboy and Ishtikhon districts;
In Navoi region — Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimekh and Karmana districts;
In Jizzakh region — Zomin, Baxmal, G'allaorol, Sharof Rashidov, Forish and Yangiobod districts;
In Tashkent region — Ohangaron, Bo'stonliq, Parkent, Piskent, O'rtachirchiq and Yuqorichirchiq districts, as well as the cities of Angren and Olmaliq;
In Namangan region — Pop, Kosonsoy, Chortoq, Chust, Namangan and Yangiqo'rg'on districts;
In Fergana region — So'x, Shohimardon, Fergana and Beshariq districts;
In Andijan region — Andijan, Asaka, Jalolquduq, Qo'rg'ontepa, Paxtaobod, Izboskan, Xo'jaobod and Marhamat districts, as well as the city of Xonobod.
Uzgidromet has called on citizens residing in foothill and mountainous areas, vacationers, and drivers moving in these areas to take precautionary measures.
It was also noted that as a result of heavy precipitation, rainwater may accumulate in some regions of the republic, and there is a possibility of flooding in low-lying areas.