Россияда жиноий жавобгарлик ёшини 12 ёшга тушириш таклиф қилинди
Mазкур таклиф вояга етмаганлар ўртасида жиноятчилик ҳолатлари ортиб бораётгани билан изоҳланади. Бастрикиннинг билдиришича, 2025 йилда ўсмирлар томонидан содир этилган жиноятлар сони 2024 йилга нисбатан 21 фоизга кўпайган.
"Бугунги кунда 12–13 ёшли болалар ҳам жиноят содир этмоқда. Бироқ улар жиноий жавобгарлик ёшига етмагани сабабли жазодан четда қолмоқда", деган у.
Шунингдек, Бастрикин "Колумбайн" туридаги ҳужумлар содир этилган таълим муассасалари директорларини ҳам жавобгарликка тортиш таклифини илгари сурди.
Маълумот учун, "Колумбайн" ҳаракати Россияда террорчилик фаолияти билан боғлиқ деб топилган ҳамда унинг фаолияти тақиқланган.

In Russia, lowering the age of criminal liability to 12 years was proposed.
This proposal is explained by the increasing rates of crime among minors. According to Bastrykin, the number of crimes committed by adolescents in 2025 increased by 21 percent compared to 2024.
"Today, children aged 12–13 are also committing crimes. However, because they have not reached the age of criminal responsibility, they are evading punishment," he said.
Moreover, Bastrykin also put forward a proposal to hold accountable the directors of educational institutions where "Columbine"-type attacks have occurred.
For context, the "Columbine" movement has been recognized in Russia as linked to terrorist activity, and its activities have been banned.