Электр тизимидаги икки коррупция ҳолати фош этилди
Сурхондарё ва Андижон вилоятларида электр таъминоти тизимида коррупция билан боғлиқ икки ҳолат фош этилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилди.
Маълум қилинишича, "Ҳудудий электр тармоқлари" АЖ "Энергосавдо" филиалининг Шўрчи туман бўлими муҳандиси фуқарога тегишли савдо дўконида электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари бузилгани юзасидан расмийлаштирилган далолатномани қонуний тартибда кўриб чиқмаслик, ишни судга юбормаслик ҳамда янги электр ҳисоблагичини ўрнатиб, рўйхатдан ўтказиб бериш эвазига 1000 АҚШ доллари талаб қилган.
У дастлаб 200 АҚШ доллари ва 1 миллион 50 минг сўмни олган. Кейинчалик Давлат хавфсизлик хизмати Сурхондарё вилояти бошқармаси ходимлари, Ички ишлар органлари ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда қолган 500 АҚШ доллари ва 2 миллион 400 минг сўмни олаётган вақтида ушланган.
Шунингдек, Андижон вилоятининг Балиқчи туманида электр таъминоти корхонаси бошлиғи ўринбосари ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, туман электр таъминоти корхонаси ходимларининг ойлик фаолият кўрсаткичларини "Ҳудудий электр тармоқлари" АЖ Андижон ҳудудий филиалидаги танишлари орқали ижобий ҳал қилиб бериш эвазига пул талаб қилган.
У Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда электр таъминоти корхонаси ходимлари томонидан йиғилган 300 АҚШ долларини олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.

Two cases of corruption in the electrical system have been exposed
Two corruption-related cases in the electricity supply system have been uncovered in Surkhandarya and Andijan regions. This was reported by the State Security Service.
According to the information, an engineer of the Shurchi district department of the "Energosavdo" branch of "Hududiy Elektr Tarmoqlari" JSC demanded $1,000 in exchange for not officially reviewing a report drawn up regarding violations of electricity usage rules at a citizen's commercial shop, not sending the case to court, and installing and registering a new electricity meter.
He initially received $200 and 1 million 50 thousand soums. Later, during an operative measure conducted by officers of the Surkhandarya region department of the State Security Service in cooperation with internal affairs bodies and the Department for Combating Economic Crimes, he was apprehended while receiving the remaining $500 and 2 million 400 thousand soums.
Additionally, in the Balikchi district of Andijan region, the deputy head of the electricity supply enterprise, using his official position, demanded money in exchange for positively resolving the monthly performance indicators of the district electricity supply enterprise employees through his acquaintances at the Andijan regional branch of "Hududiy Elektr Tarmoqlari" JSC.
He was caught red-handed during an operative measure conducted in cooperation with the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes under the General Prosecutor's Office, while receiving $300 collected by employees of the electricity supply enterprise.
Criminal cases have been initiated regarding both incidents. Investigative actions are currently underway.