Самарқанд ва Қашқадарёда газ таъминоти ҳамда кадастр тизимидаги коррупциявий ҳолатлар фош этилди
Тезкор тадбир давомида мазкур шахслар сўралган пул маблағини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган.
'Самарқанд ва Қашқадарёда газ таъминоти ҳамда кадастр тизимидаги коррупциявий ҳолатлар фош этилди'ning rasmi
Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида газ таъминоти ҳамда кадастр тизимидаги коррупциявий ҳолатларга чек қўйилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирлар давомида икки алоҳида коррупциявий жиноят фош этилган.
Хусусан, Самарқанд вилоятидаги "Ургуттумангаз" газ таъминоти бўлимининг мансабдор ходими ва ушбу ташкилотда муқаддам ишлаган шахс ўзаро тил бириктириб, маҳаллий масъулияти чекланган жамиятга қарашли ишлаб чиқариш цехига янги табиий газ тақсимлаш ускунасини ўрнатиш учун лойиҳа ҳужжатларини расмийлаштириш ҳамда техник шарт рухсатномасини олиб беришни ваъда қилган. Бу хизмат эвазига улар 2 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Яна бир ҳолат Қашқадарё вилоятида қайд этилган. Кадастр агентлигининг туман бўлимларидан бири бошлиғи маҳаллий фуқарога иссиқхона қуриш учун ажратилган 50 сотих суғориладиган ер майдонини бошқа шахс номига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириб, сотиб олиб беришни ваъда қилган. Бунинг эвазига у аввалроқ 11 минг 600 АҚШ долларини олган.
Бироқ мансабдор шахс ўз ваъдасини бажармаган. Кейинчалик у олган маблағ ҳисобидан 49,7 миллион сўмни қайтариб бераётган вақтида унинг ноқонуний ҳаракатлари фош этилган.
Терговга қадар текширув жараёнида мансабдор шахс 11 минг 600 АҚШ долларининг қолган қисми ҳисобланган 89,5 миллион сўмни ҳам жабрланувчига қайтарган.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилган. Айни пайтда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Corruption cases in the gas supply and cadastre system in the Samarkand and Kashkadarya regions have been stopped. This was reported by the State Security Service.
It was noted that during operational measures carried out by employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, two separate corruption crimes were uncovered.
In particular, an official of the "Urguttumangaz" gas supply department in the Samarkand region and a person who previously worked at this organization conspired and promised to formalize project documents and obtain a technical permit for installing a new natural gas distribution device in a production workshop belonging to a limited liability company. For this service, they demanded 2,000 US dollars.
During the operational measure, these individuals were caught red-handed while receiving the requested money.
Another incident was recorded in the Kashkadarya region. The head of one of the district departments of the Cadastre Agency promised a local citizen to formalize cadastre documents and arrange the purchase of a 50-hectare irrigated land plot, allocated for building a greenhouse, in the name of another person. For this, he had previously received 11,600 US dollars.
However, the official did not fulfill his promise. Later, while returning 49.7 million soums from the amount he had received, his illegal actions were uncovered.
During the pre-investigation check, the official also returned the remaining portion of the 11,600 US dollars, amounting to 89.5 million soums, to the victim.
Currently, criminal cases have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code regarding both incidents. Investigative actions are ongoing.