Испанияда 2026 йилнинг июнь ойида кузатилган аномал иссиқ ҳаво оқибатида камида 900 киши вафот этди. Бу ҳақда мамлакат Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ўлим ҳолатларини кунлик мониторинг қилиш тизими маълумотларига таяниб, El País нашри хабар берди.
Қайд этилишича, 2026 йил июнь ойи 1961 йилдан буён олиб борилаётган метеорологик кузатувлар тарихидаги иккинчи энг иссиқ июнь сифатида қайд этилди. Испания Давлат метеорология агентлиги (AEMET) ўтган ойни "ўта иссиқ" деб баҳолаган. Рекорд даражадаги энг иссиқ июнь эса 2025 йилда кузатилган.
Дастлабки маълумотларга кўра, юқори ҳарорат оқибатида вафот этганларнинг 623 нафари аномал иссиқлик ҳукм сурган бир ҳафта давомида ҳаётдан кўз юмган.
Шу билан бирга, 2026 йил июнь ойи иссиқ ҳаво билан боғлиқ ўлимлар сони бўйича ҳам иккинчи ўринни эгаллади. Бу борадаги энг юқори кўрсаткич 2017 йилда қайд этилган бўлиб, ўшанда жазирама туфайли 1 минг нафарга яқин киши вафот этган. Иссиқлик билан боғлиқ ўлим ҳолатлари бўйича расмий кузатувлар 2015 йилдан буён юритиб келинмоқда.
Маълумот учун, жорий йил июнь ойи ўрталаридан бошлаб Европанинг қатор мамлакатларида аномал иссиқ об-ҳаво кузатилмоқда. Айрим ҳудудларда ҳаво ҳарорати 40 даражагача, баъзи жойларда эса ундан ҳам юқори кўтарилди. Шу муносабат билан Франция, Буюк Британия, Нидерландия ва Италиянинг айрим ҳудудларида об-ҳаво хавфлилигининг энг юқори — "қизил" даражаси жорий этилган.

The number of heatwave victims in Spain approaches 900
In Spain, at least 900 people died as a result of abnormal hot weather observed in June 2026. This was reported by the "El Pa" publication, citing data from the country's Ministry of Health's daily mortality monitoring system.
It is noted that June 2026 was recorded as the second hottest June in the history of meteorological observations conducted since 1961. Spain's State Meteorological Agency (AEMET) rated last month as "extremely hot". The record hottest June was observed in 2025.
According to preliminary data, 623 of those who died from high temperatures passed away during one week of abnormal heat.
At the same time, June 2026 also ranked second in the number of heat-related deaths. The highest figure in this regard was recorded in 2017, when nearly 1,000 people died due to the heatwave. Official monitoring of heat-related deaths has been conducted since 2015.
For reference, since mid-June of this year, abnormal hot weather has been observed in a number of European countries. In some regions, the air temperature rose to 40 degrees, and in some places even higher. In this regard, the highest "red" level of weather danger has been introduced in some regions of France, Great Britain, Netherlands, and Italy.