Ўзбекистонликларнинг неча фоизи кўп қаватли уйларда яшайди?
Аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олишнинг дастлабки натижалари Ўзбекистон аҳолиси қайси турдаги турар жойларда истиқомат қилишини очиқлади.
'Ўзбекистонликларнинг неча фоизи кўп қаватли уйларда яшайди?'ning rasmi
Ўзбекистонда аҳолининг 12,4 фоизи, яъни 4,8 миллион нафарга яқини кўп қаватли уйлардаги хоналарда истиқомат қилади. Бу ҳақда Аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олишнинг дастлабки натижаларида маълум қилинди.
Маълумотларга кўра, мамлакат аҳолисининг асосий қисми — 33,3 миллион нафар ёки 85,3 фоизи шахсий якка тартибдаги ҳовлиларда яшайди.
Шунингдек, 927,3 минг нафар аҳоли, яъни 2,3 фоиз фуқаро бошқа турдаги турар жойларда истиқомат қилади. Улар қаторига дала ҳовлилари, ётоқхоналар, меҳмонхоналар ҳамда бошқа яшаш жойлари киради.
Шундай қилиб, аҳоли рўйхатининг дастлабки натижаларига кўра, Ўзбекистонда кўпчилик фуқаролар ҳануз якка тартибдаги ҳовлиларда яшамоқда.

What percentage of Uzbeks live in multi-story buildings?
The preliminary results of the population and agricultural census revealed what type of housing the population of Uzbekistan resides in.
Image of 'What percentage of Uzbeks live in multi-story buildings?'
In Uzbekistan, 12.4% of the population, or nearly 4.8 million people, live in apartments in multi-story buildings. This was reported in the preliminary results of the population and agricultural census.
According to the data, the majority of the country's population — 33.3 million people, or 85.3% — live in private individual houses.
Additionally, 927,300 people, or 2.3% of citizens, reside in other types of housing. These include country houses, dormitories, hotels, and other living accommodations.
Thus, according to the preliminary results of the population census, the majority of citizens in Uzbekistan still live in private individual houses.