Мирзиёев Грузиянинг энг олий давлат мукофоти билан тақдирланди
Мазкур орден номи қадимги юнон мифологиясидаги Олтин мўйна ҳақидаги афсона ҳамда ҳозирги Грузия ҳудудида жойлашган тарихий Колхида ўлкаси билан боғлиқ.
'Мирзиёев Грузиянинг энг олий давлат мукофоти билан тақдирланди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Грузияга давлат ташрифи доирасида мамлакатнинг энг олий давлат мукофотларидан бири — “Олтин мўйна” ордени билан тақдирланди.
Тақдирлаш маросими бугун, 2 июль куни Тбилиси шаҳрида бўлиб ўтди. Мукофотни Ўзбекистон Президентига Грузия Президенти Михаил Кавелашвили топширди.
Қайд этилишича, Шавкат Мирзиёев ушбу орден билан Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун тақдирланган.
Президент Шавкат Мирзиёев юксак мукофот учун Грузия Президенти Михаил Кавелашвили, Бош вазир Ираклий Кобахидзе ҳамда Парламент раиси Шалва Папуашвилига миннатдорлик билдириб, грузин халқига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Маълумот учун, “Олтин мўйна” ордени 1998 йилда таъсис этилган бўлиб, Грузиянинг энг нуфузли давлат мукофотларидан бири ҳисобланади. У хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш, шунингдек, грузин маданияти, илм-фани ва санъатини тарғиб қилишга қўшилган алоҳида хизматлар учун берилади.
Аввалроқ ушбу юксак мукофот Буюк Британия қироличаси Елизавета II, Иордания қироли Абдулла II, Германиянинг собиқ канцлери Герхард Шрёдер, Туркия Президенти Ражаб Тоййиб Эрдоған ва Озарбайжоннинг марҳум Президенти Ҳайдар Алиев каби давлат арбобларига ҳам топширилган.
Шунингдек, ташриф доирасида Шавкат Мирзиёев Орбелиани саройидаги Фахрий меҳмонлар китобига тилакларини ёзиб қолдирди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was awarded one of the highest state awards of the country — the Order of the Golden Fleece — during his state visit to Georgia.
The award ceremony took place today, July 2, in Tbilisi. The award was presented to the President of Uzbekistan by the President of Georgia, Mikhail Kavelashvili.
It is noted that Shavkat Mirziyoyev was awarded this order for his great contribution to the development of multifaceted relations between Uzbekistan and Georgia.
President Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to Georgian President Mikhail Kavelashvili, Prime Minister Irakli Kobakhidze, and Parliamentary Chairman Shalva Papuashvili for the high award, and wished peace, prosperity, and progress to the Georgian people.
For information, the Order of the Golden Fleece was established in 1998 and is considered one of the most prestigious state awards of Georgia. It is awarded for special services in strengthening ties with foreign states and international organizations, as well as for promoting Georgian culture, science, and art.
The name of this order is associated with the legend of the Golden Fleece from ancient Greek mythology and the historical region of Colchis, located on the territory of modern Georgia.
Previously, this high award was also presented to statesmen such as Queen Elizabeth II of Great Britain, King Abdullah II of Jordan, former German Chancellor Gerhard Schröder, President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan, and the late President of Azerbaijan Heydar Aliyev.
Also, within the framework of the visit, Shavkat Mirziyoyev wrote his wishes in the Book of Honorary Guests at the Orbeliani Palace.