Россия президенти Владимир Путин ва АҚШ раҳбари Дональд Трамп 4 июль куни телефон орқали мулоқот ўтказди. Суҳбат давомида Украина ва Эрон атрофидаги вазият, шунингдек, Москва ва Вашингтон ўртасидаги муносабатларнинг истиқболлари муҳокама қилинди.
Кремль матбуот хизмати маълумотига кўра, мулоқот 1 соат 25 дақиқа давом этган. Қўнғироқ АҚШ ташаббуси билан амалга оширилган.
Россия президенти ёрдамчиси Юрий Ушаковнинг айтишича, суҳбатда Дональд Трамп Украинадаги ҳарбий ҳаракатларни тезроқ тўхтатиш ва можарони тинч йўл билан ҳал этиш бўйича саъй-ҳаракатларни давом эттиришга тайёрлигини билдирган. Шу мақсадда АҚШнинг махсус вакиллари Стив Уиткофф ва Жаред Кушнер Москва билан мулоқотни давом эттиришга тайёр экани қайд этилган.
Путин эса Россия можарони сиёсий-дипломатик йўл билан ҳал қилиш тарафдори эканини, аммо бунда Москванинг асосий талаб ва ёндашувлари инобатга олиниши лозимлигини таъкидлаган. Шу билан бирга, у фронтдаги вазият ҳақида маълумот бериб, Россия қўшинлари янги аҳоли пунктларини назоратга олаётганини айтган.
Суҳбат давомида икки давлат ўртасидаги муносабатлар ҳам муҳокама қилинди. Томонлар ҳарбий-сиёсий ва иқтисодий соҳаларда мулоқотни давом эттириш муҳимлигини таъкидлади. Кремль маълумотига кўра, Трамп икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун Украинадаги можарони имкони қадар тезроқ якунлаш зарурлигини қайд этган.

Russian President Vladimir Putin and US leader Donald Trump held a telephone conversation on July 4. During the conversation, the situation around Ukraine and Iran, as well as the prospects of relations between Moscow and Washington, were discussed.
According to the Kremlin press service, the conversation lasted 1 hour and 25 minutes. The call was initiated by the United States.
According to Russian presidential aide Yuri Ushakov, during the conversation Donald Trump expressed readiness to speed up the cessation of hostilities in Ukraine and continue efforts to resolve the conflict peacefully. It was noted that US special envoys Steve Witkoff and Jared Kushner are ready to continue dialogue with Moscow for this purpose.
Putin, for his part, emphasized that Russia is in favor of a political-diplomatic resolution of the conflict, but stressed that Moscow's key demands and approaches must be taken into account. At the same time, he provided information about the situation on the front, stating that Russian forces are taking control of new populated areas.
During the conversation, relations between the two countries were also discussed. The parties emphasized the importance of continuing dialogue in military-political and economic spheres. According to the Kremlin, Trump noted the need to end the conflict in Ukraine as soon as possible in order to expand cooperation between the two countries.