АҚШ Президенти Дональд Трамп бугун, 7 июль куни Туркия пойтахти Анқарага етиб келди. У мамлакатда ўтадиган НАТО саммитида иштирок этади. Бу ҳақда “Anadolu” агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Трампни Анқара аэропортида Туркия Президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған шахсан кутиб олган. Икки давлат раҳбари қисқа мулоқот қилгач, АҚШ Президенти фахрий қоровул сафида турган турк ҳарбийлари билан ҳам саломлашган.
Трамп ҳарбийларга турк тилида “Мерҳаба, аскер!” (“Салом, аскар!”) дея мурожаат қилгани эътиборга тушди.
Оқ уй матбуот хизмати маълумотига кўра, кутиб олиш маросимида АҚШнинг Туркиядаги элчиси Том Баррак, АҚШнинг НАТОдаги доимий вакили Мэттью Уитакер ҳамда АҚШ Қуролли кучлари штаб бошлиқлари қўмитаси раиси генерал Дэн Кейн ҳам иштирок этган.
Трампнинг Анқарага ташрифи Вашингтон ва НАТО ўртасидаги муносабатлар мураккаб паллага кирган бир пайтга тўғри келди. АҚШ Президенти сўнгги ойларда альянсга аъзо давлатларни мудофаа харажатларини ошириш масаласида бир неча бор танқид қилиб келмоқда.
Аввалроқ НАТО раҳбарияти бир неча миллиард долларлик янги мудофаа лойиҳаларини тақдим этган эди. Альянс Бош котиби Марк Рютте мазкур маблағлар хавфсизликни мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлаб, уларни “ўринли сарфланган маблағ” деб атаган.

U.S. President Donald Trump arrived in Ankara, the capital of Turkey, today, July 7. He will participate in the NATO summit to be held in the country. The Anadolu Agency reported this.
According to reports, Trump was personally greeted at Ankara airport by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. After a brief conversation between the two leaders, the U.S. President also greeted Turkish soldiers standing in an honorary guard line.
It was noted that Trump addressed the soldiers in Turkish, saying "Merhaba, asker!" ("Hello, soldier!").
According to the White House press service, the welcoming ceremony was also attended by U.S. Ambassador to Turkey Tom Barrack, U.S. Permanent Representative to NATO Matthew Whitaker, and Chairman of the Joint Chiefs of Staff of the U.S. Armed Forces, General Dan Caine.
Trump's visit to Ankara comes at a time when relations between Washington and NATO have entered a complicated phase. The U.S. President has in recent months repeatedly criticized allied countries over the issue of increasing defense spending.