Тошкент шаҳрида Таиланддан олиб келинган йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситасининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, Республика миқёсида ўтказилаётган «Хавфсиз ва соғлом юрт» кенг қамровли тезкор-профилактик тадбирларининг иккинчи босқичи доирасида Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Божхона қўмитаси ходимлари ҳамкорлигида Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманида тезкор тадбир ўтказилган.
Тадбир давомида 2004 йилда туғилган Қозоғистон Республикаси фуқаросининг спорт сумкаси белгиланган тартибда кўздан кечирилган. Текширув чоғида сумка ичида ширинликлар ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари ниқоби остида яширилган, тахминий оғирлиги 11 килограмм бўлган гашиш мойи борлиги аниқланган. Мазкур гиёҳвандлик воситаси ашёвий далил сифатида расмийлаштириб олинган.
Дастлабки маълумотларга кўра, гумонланувчи мазкур наркотик моддани Таиланддан олиб келган бўлиб, уни Қозоғистон Республикасига етказиб бериши режалаштирилган.
Мазкур ҳолат юзасидан унга нисбатан жиноят иши қўзғатилган. Айни пайтда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Давлат хавфсизлик хизмати фуқароларни гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва уларнинг ноқонуний муомаласи билан боғлиқ ҳолатларга дуч келганда, идоранинг 1520 қисқа рақами орқали хабар беришга чақирди. Қайд этилишича, мурожаат этувчиларнинг шахси сир сақланиши кафолатланади.

Nearly 11 kilograms of hashish oil brought from Thailand was seized in Tashkent.
In Tashkent city, the illegal circulation of a large amount of narcotic drugs brought from Thailand has been stopped. This was reported by the State Security Service.
According to reports, within the framework of the second stage of the comprehensive operational and preventive measures «Safe and Healthy Country» being conducted on a republican scale, an operational event was carried out in the Chilanzor district of Tashkent city in cooperation with employees of the State Security Service and the Customs Committee.
During the event, the sports bag of a citizen of the Republic of Kazakhstan, born in 2004, was inspected in the prescribed manner. During the inspection, it was found that there was hashish oil weighing approximately 11 kilograms hidden inside the bag under the guise of sweets and other food products. This narcotic substance was formalized as material evidence.
According to preliminary information, the suspect brought this narcotic substance from Thailand and planned to deliver it to the Republic of Kazakhstan. A criminal case has been initiated against him regarding this situation. Currently, investigative actions are being carried out.
The State Security Service called on citizens to report via the agency's short number 1520 when encountering situations related to narcotic drugs, psychotropic substances, and their illegal circulation. It was noted that the confidentiality of the applicants' identity is guaranteed.