Қашқадарё вилоятида сув насосларини электр тармоғига ноқонуний улаш орқали 4 миллиард сўмдан ортиқ электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги штаб маълум қилди.
Маълум қилинишича, назорат тадбири Қашқадарё вилоятининг Касби туманида ўтказилган. Унда "У. М." фермер хўжалигига тегишли сув насослари электр тармоғига ўзбошимчалик билан улангани аниқланган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ушбу қонунбузарлик оқибатида 1 миллиард 841 миллион сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилган.
Шунингдек, Косон туманида фуқаро М. Ш.га тегишли сув насосларида ҳам худди шундай қонунбузарлик ҳолати фош этилган.
Мутасаддиларнинг маълум қилишича, мазкур ҳолат бўйича давлат манфаатларига етказилган дастлабки зарар миқдори 2 миллиард 428 миллион сўмни ташкил этган.

In Kashkadarya region, cases of illegal use of more than 4 billion soums worth of electricity by illegally connecting water pumps to the power grid have been identified. This was reported by the headquarters under the General Prosecutor's Office.
According to the report, the inspection was conducted in Kasbi district of Kashkadarya region. It was found that water pumps belonging to the farm "U. M." were arbitrarily connected to the power grid.
According to preliminary calculations, as a result of this violation, 1 billion 841 million soums worth of electricity was illegally used.
Also, in Koson district, a similar violation was uncovered in water pumps belonging to citizen M. Sh.
According to officials, the preliminary amount of damage caused to state interests in this case amounted to 2 billion 428 million soums.