Сурхондарё ва Фарғонада болаларга ноқонуний диний таълим берган шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Терговга қадар текширувларда аниқланишича, Денов ва Олтинсой туманларидан келган болалар мазкур хонадонда санитария-гигиена талабларига жавоб бермайдиган шароитда яшаб, таълим олган.
'Сурхондарё ва Фарғонада болаларга ноқонуний диний таълим берган шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди'ning rasmi
Сурхондарё ва Фарғона вилоятларида вояга етмаган болаларга ноқонуний равишда диний таълим бериб келган шахслар фош этилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати хабар қилди.
Қайд этилишича, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирлар давомида икки ҳудудда қонун талабларига зид равишда диний сабоқ бериш ҳолатлари аниқланган.
Маълум бўлишича, Сурхондарё вилоятининг Денов туманида яшовчи, 1985 йилда туғилган, муқаддам судланган шахс ҳеч қандай махсус диний маълумот ва тегишли рухсатномага эга бўлмаган ҳолда жорий йилнинг июнь ойидан буён ўз хонадонида 2011–2019 йилларда туғилган 22 нафар вояга етмаган болага диний таълим бериб келган.
Терговга қадар текширувларда аниқланишича, Денов ва Олтинсой туманларидан келган болалар мазкур хонадонда санитария-гигиена талабларига жавоб бермайдиган шароитда яшаб, таълим олган. Бунинг учун уларнинг ота-оналаридан ҳар ой 500 минг сўмдан 100 АҚШ долларигача миқдорда тўлов олинган.
Шунингдек, Фарғона вилоятининг Риштон туманида яшовчи, 1971 йилда туғилган аёлнинг хонадони холиcлар иштирокида кўздан кечирилганда, у жорий йилнинг май ойи охиридан буён Бағдод ва Ёзёвон туманларидан келган, 2011–2017 йилларда туғилган 5 нафар вояга етмаган болага ҳеч қандай рухсатномасиз диний таълим бериб келаётгани аниқланган. Текширув давомида ўқитиш жараёнида фойдаланилган адабиётлар ашёвий далил сифатида олиб қўйилган.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан мазкур шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 229²-моддаси иккинчи қисми билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Болаларнинг ота-оналарига нисбатан эса Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддасига мувофиқ маъмурий чоралар кўрилган ҳамда профилактик суҳбатлар ўтказилган.
Давлат хавфсизлик хизмати фуқароларни шу каби қонунбузилиш ҳолатларига дуч келган тақдирда, идоранинг 1520 қисқа рақами орқали мурожаат қилишга чақирган. Қайд этилишича, мурожаат этувчининг шахси сир сақланиши кафолатланади.

In Surkhandarya and Fergana, criminal cases have been initiated against individuals who provided illegal religious education to children.
According to pre-investigation checks, children from Denov and Oltinsoy districts lived and studied in this household under conditions that do not meet sanitary and hygienic requirements.
Image of 'In Surkhandarya and Fergana, criminal cases have been initiated against individuals who provided illegal religious education to children.'
Individuals who were illegally providing religious education to minors in the Surkhandarya and Fergana regions have been exposed. This was reported by the State Security Service.
According to the report, during operational measures carried out in cooperation between the State Security Service and Internal Affairs bodies, cases of providing religious lessons in violation of legal requirements were identified in two regions.
It was found that a person born in 1985, a resident of Denov District in Surkhandarya region, who had previously been convicted, had been providing religious education since June of this year to 22 minors born between 2011 and 2019 in his home, without having any special religious education or the relevant permit.
Pre-investigation inspections revealed that children from Denov and Altinsoy districts lived and studied in this home under conditions that did not meet sanitary and hygienic requirements. For this, payments ranging from 500,000 soms to 100 US dollars were collected from their parents each month.
Additionally, during a search of the home of a woman born in 1971, a resident of Rishton District in Fergana region, conducted in the presence of witnesses, it was found that since the end of May of this year, she had been providing religious education without any permit to 5 minors born between 2011 and 2017, who had come from Baghdad and Yozyovon districts. During the inspection, literature used in the teaching process was seized as material evidence.
Currently, criminal cases have been initiated against these individuals in connection with both incidents under Part 2 of Article 229² of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.
As for the parents of the children, administrative measures have been taken in accordance with Article 47 of the Code of Administrative Responsibility, and preventive talks have been conducted.
The State Security Service has called on citizens to contact the agency via the short number 1520 in case they encounter similar legal violations. It was noted that the confidentiality of the applicant is guaranteed.