Зулайҳо Маҳкамова Бош вазир ўринбосари лавозимидан озод этилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари — Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси Зулайҳо Баҳриддиновна Маҳкамова эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Darakchi.uz'нинг Ҳукуматдаги манбаси хабар берди.
Зулайҳо Маҳкамова 1968 йил 29 август куни Наманган вилояти Янгиқўрғон туманида туғилган.
У меҳнат фаолияти давомида турли раҳбарлик лавозимларида ишлаган. Хусусан, 2011–2017 йилларда Наманган вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси раиси, 2017–2018 йилларда Наманган вилояти ҳокимининг ўринбосари ҳамда вилоят хотин-қизлар қўмитаси раиси сифатида фаолият юритган.
2018 йил 24 апрелдан Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси раиси биринчи ўринбосари лавозимида ишлаган Маҳкамова 2020 йил 4 март куни Тўрақўрғон тумани ҳокими этиб тайинланган. Шу тариқа у Ўзбекистон тарихидаги бешинчи аёл ҳокимга айланган.
2022 йил 1 мартдан буён эса қайта ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси, шунингдек, Бош вазир ўринбосари сифатида фаолият олиб бораётган эди.
Унинг ўрнига Дилноза Собиржоновна Каттахонова Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари — Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси этиб тайинланди.

Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan — Chairman of the Family and Women's Committee Zulayho Bahriddinovna Mahkamova has been dismissed from her position. A government source told Darakchi.uz about this.
Zulayho Mahkamova was born on August 29, 1968, in Yangiqoʻrgʻon District, Namangan Region.
Throughout her career, she has held various leadership positions. In particular, she served as Chairman of the Namangan Regional Trade Union Organizations Association from 2011 to 2017, and as Deputy Governor of Namangan Region and Chairman of the Regional Women's Committee from 2017 to 2018.
Mahkamova, who had been working as First Deputy Chairman of the Women's Committee of Uzbekistan since April 24, 2018, was appointed as Governor of Toʻraqoʻrgʻon District on March 4, 2020. Thus, she became the fifth female governor in Uzbekistan's history.
Since March 1, 2022, she had been serving as Chairman of the newly reorganized Family and Women's Committee of the Republic of Uzbekistan, as well as Deputy Prime Minister.
In her place, Dilnoza Sobirjonovna Kattakhanova has been appointed as Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan — Chairman of the Family and Women's Committee.