Тошкент шаҳрида икки нафар шахс фуқароларни Жанубий Кореяга ишга юбориш ва кейинчалик ушбу давлатда доимий яшаш учун ҳужжат тайёрлаб беришни ваъда қилиб, катта миқдорда пул талаб қилган вақтида қўлга олинди.
Маълум қилинишича, 1994 ва 1999 йилларда туғилган икки шахс ўзаро тил бириктириб, танишлари орқали “G-1” визасини олиб бериш, шу орқали фуқароларни Жанубий Кореяга ишга жўнатиш ҳамда кейинчалик улар учун доимий яшаш гувоҳномасини расмийлаштириб беришни ваъда қилган.
Улар ўз хизматлари учун 55 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 25 минг доллар олган вақтида ДХХ Тошкент шаҳар бошқармаси ва ИЖҚКД ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланган.
Шунингдек, Наманган вилоятининг Косонсой туманида яшовчи, 2001 йилда туғилган, муқаддам фирибгарлик жинояти учун судланган шахс ҳам фуқарони ноқонуний йўллар орқали АҚШга юборишни таклиф қилган.
У танишлари орқали "Ўзбекистон – Туркия – Испания – Мексика – АҚШ" йўналиши бўйича хорижга олиб чиқиш эвазига 50 минг АҚШ доллари талаб қилган.
ДХХ ва ИЖҚКД ходимлари ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида ўтказилган тезкор тадбир давомида у сўралган маблағнинг 20 минг АҚШ долларини олган вақтида қўлга олинган.
Ҳар икки ҳолат юзасидан жиноят ишлари қўзғатилган бўлиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Мутасаддилар фуқароларни хорижга ишга жўнатиш билан боғлиқ шубҳали таклифларга алданмасликка чақирди. Қонуний меҳнат миграцияси учун Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги, унинг ҳудудий бошқармалари ёки махсус лицензияга эга хусусий бандлик агентликларига мурожаат қилиш тавсия этилмоқда.

Individuals who promised illegal dispatch to South Korea and the USA have been arrested.
In Tashkent, two individuals were caught while demanding a large amount of money, promising to send citizens to South Korea for work and later to prepare documents for permanent residence in that country.
According to reports, the two individuals, born in 1994 and 1999, colluded and promised, through their acquaintances, to obtain a "G-1" visa, thereby sending citizens to South Korea for work, and later to formalize permanent residence permits for them.
They demanded $55,000 for their services and were caught red-handed by officers of the Tashkent City Department of the State Security Service and the Internal Affairs Department while receiving an advance payment of $25,000.
Additionally, a person born in 2001, residing in the Kosonsoy district of Namangan region, previously convicted of fraud, also offered to send a citizen to the United States through illegal means.
Through acquaintances, he demanded $50,000 for taking the person abroad via the route "Uzbekistan – Turkey – Spain – Mexico – USA".
He was caught during an operational operation in Tashkent conducted jointly by officers of the State Security Service and the Internal Affairs Department while receiving $20,000 of the requested amount.
Criminal cases have been initiated regarding both incidents, and investigation activities are currently underway.
Authorities urged citizens not to be deceived by suspicious offers related to sending people abroad for work. For legal labor migration, it is recommended to contact the Migration Agency under the Cabinet of Ministers, its regional departments, or private employment agencies with special licenses.