Венесуэлада яна зилзила қайд этилди
Венесуэлада 11 июль куни мамлакат пойтахти Каракас шаҳрида 3 магнитудали яна бир зилзила содир бўлди.
'Венесуэлада яна зилзила қайд этилди'ning rasmi
Венесуэлада 11 июль куни мамлакат пойтахти Каракас шаҳрида 3 магнитудали яна бир зилзила қайд этилди. Ҳодиса сабаб айрим бинолардаги одамлар хавфсизлик чоралари сифатида эвакуация қилинган.
Шунингдек, 24 июнь куни содир бўлган кучли зилзилалар оқибатида ҳалок бўлганлар сони 4 минг 118 нафарга етди. Яна 16 минг 740 киши жароҳатланган, минглаб фуқаролар эса ҳануз бедарак йўқолган деб ҳисобланмоқда.
“The Guardian” хабар беришича, бу сўнгги юз йилдан ортиқ вақт ичида мамлакатда кузатилган энг кучли зилзила бўлган. Табиий офат оқибатида соҳилбўйидаги Ла-Гуайра штатида бутун бошли турар жой ҳудудлари вайрон бўлган.
Расмийлар қидирув-қутқарув ишлари якунланганини маълум қилган. Бироқ айрим фуқаролар яқинларини топиш мақсадида вайроналар орасида излаш ишларини давом эттирмоқда.
БМТ Венесуэладаги гуманитар вазиятни енгиллаштириш учун 1,3 миллион нафар аҳолига ёрдам кўрсатиш мақсадида қарийб 300 миллион доллар ажратишга чақирган. Ташкилот баҳоларига кўра, уй-жой ва инфратузилмага етган зарар 37 миллиард доллар атрофида.
Венесуэла муваққат президенти Делси Родригес эса тикланиш ишларини молиялаштириш учун хорижда музлатилган давлат активларини қайтариш зарурлигини таъкидлаган.

Another earthquake was recorded in Venezuela.
Another earthquake with a magnitude of 3 was recorded in the Venezuelan capital of Caracas on July 11. Due to the incident, people in some buildings were evacuated as a safety measure.
Meanwhile, the death toll from the powerful earthquakes that occurred on June 24 has reached 4,118. Another 16,740 people were injured, and thousands of citizens are still considered missing.
According to The Guardian, this was the strongest earthquake observed in the country in over a hundred years. The natural disaster destroyed entire residential areas in the coastal state of La Guaira.
Officials have announced that search and rescue operations have been completed. However, some citizens continue to search through the rubble in hopes of finding their loved ones.
The UN has called for the allocation of nearly $300 million to provide assistance to 1.3 million people in order to alleviate the humanitarian situation in Venezuela. According to the organization's estimates, damage to housing and infrastructure amounts to around $37 billion.
Venezuela's interim president, Delcy Rodríguez, emphasized the need to return frozen state assets abroad to finance reconstruction efforts.