Андижонда эрини ўлдириш учун 3000 долларга қотил ёллаган аёл ушланди
У собиқ эрини ўлдириш учун дастлаб 5 миллион сўм берган ва қолган маблағни унинг вафот этганига ишонч ҳосил қилганидан кейин тўлашини айтган.
'Андижонда эрини ўлдириш учун 3000 долларга қотил ёллаган аёл ушланди'ning rasmi
Андижон вилоятида собиқ турмуш ўртоғини ўлдириш учун ёлланма қотил қидирган 52 ёшли аёл қўлга олинди. Бу ҳақда вилоят Ички ишлар бошқармаси хабар берди.
Маълум қилинишича, тезкор маълумотлар асосида олиб борилган текширувлар давомида Асака туманида яшовчи, 1974 йилда туғилган аёл 1972 йилда туғилган собиқ турмуш ўртоғини уй-жой масаласидаги низо сабаб қасддан ўлдиришни режалаштиргани аниқланган.
Аёл ушбу ишни амалга ошириш учун 3000 АҚШ доллари эвазига ёлланма қотил излаган. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан тезкор тадбир ўтказилиб, шартли равишда ёлланган шахс жалб қилинган.
Тергов маълумотларига кўра, аёл 10 июль куни Асака туманидаги турар жой мажмуаларидан бири олдида қотилликни амалга оширишга келишган шахслар билан учрашган. У собиқ эрини ўлдириш учун дастлаб 5 миллион сўм берган ва қолган маблағни унинг вафот этганига ишонч ҳосил қилганидан кейин тўлашини айтган.
11 июль кунига ўтар кечаси ўтказилган тезкор тадбир давомида шартли ёлланма қотил аёлнинг собиқ турмуш ўртоғини Асака туманидаги дала ҳудудига олиб борган ва унинг ўлдирилгани ҳақида тасаввур уйғотган ҳолда буюртмачи аёлни чақирган.
Аёл собиқ эри вафот этганига ишонч ҳосил қилгач, келишилган пулни беришини билдирган. Шу пайтда у ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
"Эримдан қутулиш учун ёлланма қотилга 3000 доллар беришга келишдик. 5 миллион сўмини бердим. Қилган ишимдан пушаймонман. Кечиришингизни сўрайман", — деган аёл.
Мазкур ҳолат юзасидан аёлга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 25, 97-моддаси 2-қисми "и" банди билан жиноят иши қўзғатилган.

A 52-year-old woman has been detained in the Andijan region for seeking a hitman to kill her ex-husband. This was reported by the regional Department of Internal Affairs.
According to reports, during investigations based on operational information, it was established that a woman living in Asaka district, born in 1974, had planned the premeditated murder of her ex-husband, born in 1972, due to a dispute over housing issues.
To carry out the act, the woman sought a hitman for $3,000 USD. Law enforcement agencies conducted an operation, involving a person who was conditionally hired.
According to investigation data, on July 10, the woman met individuals, with whom she had agreed to carry out the murder, in front of one of the residential complexes in Asaka district. She initially gave 5 million soums to kill her ex-husband and stated that she would pay the remaining amount after confirming his death.
During an operational operation conducted on the night of July 11, the conditional hitman took the woman's ex-husband to a field area in Asaka district and, simulating his murder, called the female client.
After the woman confirmed the death of her ex-husband, she indicated that she would give the agreed-upon money. At that moment, she was apprehended with material evidence.
"We agreed to give the hitman $3,000 to get rid of my husband. I gave him 5 million soums. I regret what I did. I ask for your forgiveness," the woman said.
Regarding this incident, a criminal case has been initiated against the woman under Article 25, Article 97, Part 2, Clause "i" of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.