Ўзбекистонда ярим йилда меҳнат билан боғлиқ 137 киши ҳалок бўлди
Ҳодисалар оқибатида жами 494 нафар фуқаро жабрланган. Улардан 337 нафари оғир, 20 нафари енгил тан жароҳати олган бўлса, 137 киши ҳалок бўлган.
'Ўзбекистонда ярим йилда меҳнат билан боғлиқ 137 киши ҳалок бўлди'ning rasmi
2026 йилнинг январь–июнь ойларида Ўзбекистонда меҳнат фаолияти билан боғлиқ 447 та бахтсиз ҳодиса содир бўлган. Бу ҳақда Давлат меҳнат инспекцияси маълум қилди.
Қайд этилишича, ушбу ҳодисаларнинг 21 таси гуруҳий, 311 таси оғир оқибатли, 113 таси эса ўлим билан якунланган.
Маълумотларга кўра, 2025 йил давомида мамлакатда меҳнат билан боғлиқ 849 та бахтсиз ҳодиса қайд этилган. Уларнинг 216 таси ўлим билан, 583 таси оғир оқибатлар билан якунланган, 50 таси эса гуруҳий ҳодисалар бўлган. Ўша йили 961 нафар фуқаро жабрланган ва 248 киши вафот этган.
Шу тариқа, 2026 йилнинг дастлабки олти ойидаги бахтсиз ҳодисалар ва ўлим ҳолатлари ўтган йилги кўрсаткичларнинг ярмидан ошган.
Шунингдек, меҳнатдаги бахтсиз ҳодисалар туфайли жабрланганлар ва уларнинг оила аъзоларига бир марталик ҳамда ойлик тўловлар учун жами 10 миллиард 376 миллион сўм маблағ ундирилган.

In Uzbekistan, in half a year, 137 people died related to labor.
As a result of the incidents, a total of 494 citizens were affected. Of them, 337 were seriously injured, 20 sustained minor injuries, and 137 people died.
Image of 'In Uzbekistan, in half a year, 137 people died related to labor.'
In January–June 2026, 447 work-related accidents occurred in Uzbekistan. This was reported by the State Labor Inspectorate.
It is noted that 21 of these incidents were group accidents, 311 had severe consequences, and 113 resulted in death.
As a result of the accidents, a total of 494 citizens were injured. Of these, 337 sustained severe injuries, 20 sustained minor injuries, and 137 died.
According to data, during 2025, the country recorded 849 work-related accidents. Of these, 216 resulted in death, 583 had severe consequences, and 50 were group accidents. That year, 961 citizens were injured and 248 died.
Thus, the number of accidents and fatalities in the first six months of 2026 exceeded half of the previous year's figures.
Additionally, a total of 10 billion 376 million soms were collected for one-time and monthly payments to those injured in work-related accidents and their family members.