“Тошкент – Бекобод” йўналишида электропоезд қатнови йўлга қўйилди
Мазкур йўналишда олти вагондан иборат, 586 нафар йўловчига мўлжалланган замонавий электропоезд ҳаракатланади.
'“Тошкент – Бекобод” йўналишида электропоезд қатнови йўлга қўйилди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев “Тошкент – Бекобод” йўналишида йўлга қўйилган янги электропоездда Бекобод шаҳрига ташриф буюрди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Қайд этилишича, мазкур лойиҳа Президентнинг 2025 йил 27 декабрдаги маҳаллий темир йўл йўналишларида йўловчи ташиш ҳажмини 2030 йилга қадар оширишга қаратилган қарори доирасида амалга оширилди.
Маълум қилинишича, узунлиги 192 километр бўлган “Тошкент – Бекобод” темир йўл йўналиши орқали кунига қарийб минг нафар, йилига эса 300 минг нафаргача йўловчи ташиш режалаштирилган.
Мазкур йўналишда олти вагондан иборат, 586 нафар йўловчига мўлжалланган замонавий электропоезд ҳаракатланади. Поезд соатига 120 километргача тезликда юради.
Электропоезд кондиционер ва иситиш тизими, юмшоқ ўриндиқлар, USB қувватлаш ускуналари, Wi-Fi, электрон ахборот таблолари, видеокузатув тизими, велосипедлар учун махсус жойлар ҳамда ногиронлиги бўлган шахслар учун кўтаргичлар билан жиҳозланган.
Президент темир йўл инфратузилмасини янада ривожлантириш, тармоқларни электрлаштириш, йўловчилар учун шароитларни яхшилаш ҳамда вокзалларда хизмат кўрсатиш сифатини ошириш юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Electric train service on the "Tashkent – Bekabad" route has been launched.
On this route, a modern electric train consisting of six cars, designed for 586 passengers, operates.
Image of 'Electric train service on the "Tashkent – Bekabad" route has been launched.'
President Shavkat Mirziyoyev visited the city of Bekabad on a new electric train launched on the "Tashkent – Bekabad" route. This was reported by the President's press service.
It is noted that this project was implemented within the framework of the President’s resolution dated December 27, 2025, aimed at increasing the volume of passenger transportation on local railway routes by 2030.
According to the information, it is planned to transport about one thousand passengers per day and up to 300 thousand passengers per year via the "Tashkent – Bekabad" railway line, which is 192 kilometers long.
A modern electric train consisting of six carriages, designed for 586 passengers, operates on this route. The train travels at speeds of up to 120 kilometers per hour.
The electric train is equipped with air conditioning and heating systems, soft seats, USB charging devices, Wi-Fi, electronic information boards, a video surveillance system, special spaces for bicycles, and lifts for persons with disabilities.
The President gave relevant instructions to officials on further developing railway infrastructure, electrifying networks, improving conditions for passengers, and enhancing the quality of service at stations.