Самарқандда туман прокурори ўринбосари пора олишда гумонланмоқда
Самарқанд вилоятининг Ургут тумани прокурори ўринбосарига нисбатан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Давлат хавфсизлик хизматининг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси Бош прокуратуранинг Шахсий хавфсизлик бошқармаси ҳамда вилоят прокуратураси билан ҳамкорликда ўтказган тезкор тадбирлар давомида мансабдор шахснинг қонунга зид ҳаракатлари фош этилган.
Терговга кўра, у Пастдарғом тумани прокуратурасида ишлаган вақтда маҳаллий масъулияти чекланган жамият томонидан табиий газдан ноқонуний фойдаланиш оқибатида давлатга етказилган 2 миллиард 887 миллион сўмлик зарар миқдорини 805,9 миллион сўмгача камайтириб бериш эвазига воситачилар орқали 6,5 минг АҚШ доллари ва 35 миллион сўм пора олган.
Шунингдек, прокуратура томонидан мазкур МЧЖ мансабдорларига нисбатан Жиноят кодексининг 169-моддаси билан қўзғатилган жиноят иши доирасида зарар миқдорини 150–200 миллион сўмгача камайтириш ҳамда судда енгилроқ жазо тайинланишига ёрдам беришини айтиб, корхона раҳбаридан яна 15 минг АҚШ доллари талаб қилгани билдирилмоқда.
Мансабдорнинг ноқонуний ҳаракатлари юзасидан ашёвий далиллар процессуал тартибда расмийлаштирилган.
Унга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, "қамоқ" эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In Samarkand, the deputy district prosecutor is suspected of taking a bribe.
A criminal case has been initiated against the deputy prosecutor of Urgut district of Samarkand region. This was reported by the State Security Service.
It is noted that during the operational measures conducted by the Samarkand regional department of the State Security Service in cooperation with the Personal Security Department of the General Prosecutor's Office and the regional prosecutor's office, the illegal actions of the official were exposed.
According to the investigation, while working at the Pastdargom district prosecutor's office, he received a bribe of 6,500 US dollars and 35 million soums through intermediaries in exchange for reducing the amount of damage caused to the state as a result of illegal use of natural gas by a local limited liability company from 2 billion 887 million soums to 805.9 million soums.
It is also reported that within the framework of the criminal case initiated by the prosecutor's office against the officials of this LLC under Article 169 of the Criminal Code, he demanded another 15,000 US dollars from the head of the enterprise, saying that he would help reduce the amount of damage to 150–200 million soums and ensure a lighter sentence in court.
Physical evidence regarding the official's illegal actions has been documented in procedural order.
A criminal case has been initiated against him, and a preventive measure of "detention" has been applied. Currently, preliminary investigation actions are ongoing.