Жазирамада болаларни очиқ ҳаводаги тадбирларга жалб қилиш ҳолатлари юзасидан муносабат билдирилди
Навоий, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ўтказилган айрим тадбирларда болаларнинг юқори ҳарорат ва тўғридан тўғри қуёш нурлари остида бўлиши уларнинг саломатлиги учун хавф туғдириши мумкин.
'Жазирамада болаларни очиқ ҳаводаги тадбирларга жалб қилиш ҳолатлари юзасидан муносабат билдирилди'ning rasmi
Ўзбекистоннинг қатор ҳудудларида июль ойининг дастлабки ўн кунлигида мактаб ўқувчилари ва мактабгача таълим муассасалари тарбияланувчилари жазирама об-ҳаво шароитида очиқ майдонлардаги тадбирларга жалб қилинди. Бу ҳолат юзасидан Болалар омбудсмани расмий муносабат билдирди.
Қайд этилишича, Навоий, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ўтказилган айрим тадбирларда болаларнинг юқори ҳарорат ва тўғридан тўғри қуёш нурлари остида бўлиши уларнинг саломатлиги учун хавф туғдириши мумкин. Шу боис масъулларга жазирама пайтида болаларни очиқ ҳаводаги тадбирларга жалб қилишни чеклаш чақириғи йўлланди.
Болалар омбудсмани бундай ҳолатлар белгиланган санитария ва хавфсизлик талабларига зид эканини таъкидлаб, болаларнинг соғлиғини хавф остига қўйган масъулларга нисбатан тегишли чоралар кўрилиши, шунингдек, келгусида бу каби ҳолатларнинг олди олиниши таъминланиши лозимлигини билдирди.
Шу билан бирга, Қашқадарё вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси ижтимоий тармоқларда аномал иссиқ кунларда “Долзарб 90 кун” тадбирлари очиқ майдонда ўтказилгани ҳақида тарқалган хабарларга муносабат билдирди.
Бошқарма маълумотига кўра, ижтимоий тармоқларда тарқалган фото ва видеолар жорий кунларда эмас, балки 8 июль куни Деҳқонобод туманида ташкил этилган тадбир давомида тасвирга олинган.
Расмийларга кўра, ҳозирда барча ҳудудий бўлимларга аномал иссиқ даврида “Долзарб 90 кун” тадбирларини имкони борича салқин ва ёпиқ биноларда ўтказиш, ўқувчиларнинг саломатлиги ҳамда хавфсизлигини устувор вазифа сифатида таъминлаш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилган.
Шунингдек, бошқарма айрим ижтимоий тармоқ саҳифалари ҳолатга расмий манбалар орқали аниқлик киритмасдан туриб маълумот тарқатганини ҳам танқид қилди.
Жазирамада болаларни очиқ ҳаводаги тадбирларга жалб қилиш ҳолатлари юзасидан муносабат билдирилди - Darakchi.uz

An attitude was expressed regarding the situations of involving children in outdoor activities during the heatwave.
In some events held in the Navoi, Kashkadarya, and Surkhandarya regions, children being exposed to high temperatures and direct sunlight may pose a risk to their health.
Image of 'An attitude was expressed regarding the situations of involving children in outdoor activities during the heatwave.'
In the first ten days of July, in several regions of Uzbekistan, schoolchildren and preschool pupils were involved in outdoor events under hot weather conditions. The Children's Ombudsman issued an official statement regarding this situation.
It was noted that during certain events held in Navoi, Kashkadarya, and Surkhandarya regions, children being exposed to high temperatures and direct sunlight could pose a risk to their health. Therefore, a call was sent to responsible officials to limit the involvement of children in outdoor events during heatwaves.
The Children's Ombudsman emphasized that such situations contradict established sanitary and safety requirements, stating that appropriate measures should be taken against officials who endangered children's health, and that such incidents must be prevented in the future.
At the same time, the Department of Preschool and School Education of the Kashkadarya region responded to reports circulated on social networks that the "Urgent 90 Days" events were held outdoors on anomalously hot days.
According to the department, the photos and videos shared on social networks were not taken on the current days, but during an event organized on July 8 in the Dehkanabad district.
According to officials, all regional divisions have now been given appropriate instructions to hold "Urgent 90 Days" events as much as possible in cool and enclosed buildings during the period of anomalous heat, and to ensure the health and safety of students as a priority.
The department also criticized some social media pages for disseminating information without clarifying the situation through official sources.