Бразилия Президенти терма жамоа футболчиларини кескин танқид қилди
Бу ҳолатга муносабат билдирган Президент Луис Инасиу Лула да Силва футболчиларнинг қарорини қаттиқ танқид қилган.
'Бразилия Президенти терма жамоа футболчиларини кескин танқид қилди'ning rasmi
Бразилия Президенти Луис Инасиу Лула да Силва миллий терма жамоа футболчиларини 2026 йилги Жаҳон чемпионатидаги иштирокидан сўнг мамлакатга қайтмагани учун танқид қилди. Бу ҳақда Globo нашри хабар берди.
Маълум қилинишича, Бразилия терма жамоаси жорий йилнинг 6 июль куни Жаҳон чемпионати 1/8 финалида Норвегияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлиб, мусобақа билан хайрлашган.
Нашр маълумотига кўра, АҚШдан Бразилияга қайтган махсус рейсда мураббийлар штаби ва жамоа ходимларидан ташқари фақат ҳимоячи Данило бўлган. Қолган футболчилар эса АҚШдан тўғридан-тўғри бошқа давлатларга таътилга жўнаб кетган.
"Миллий терма жамоа самолётида деярли ҳеч ким йўқ эди. Бу қандай шармандалик, қандай уят", деган Бразилия раҳбари.
Маълумот учун, Бразилия терма жамоаси беш карра Жаҳон чемпионати ғолиби ҳисобланади. Шу билан бирга, жамоа сўнгги 36 йил ичида илк бор мундиалда чорак финалга чиқа олмай мусобақани эрта тарк этди.

Brazilian President Luiz Inácio Lula da Silva criticized the national team footballers for not returning to the country after their participation in the 2026 World Cup. This was reported by the Globo publication.
According to reports, the Brazilian national team lost to Norway 1:2 in the Round of 16 of the World Cup on July 6 of this year and bid farewell to the tournament.
According to the publication, on a special flight returning from the USA to Brazil, apart from the coaching staff and team personnel, only defender Danilo was present. The remaining footballers traveled directly from the USA to other countries for vacation.
Commenting on this situation, President Luiz Inácio Lula da Silva strongly criticized the players' decision.
"There was almost no one on the national team plane. What a disgrace, what a shame," said the Brazilian leader.
For reference, the Brazilian national team is a five-time World Cup winner. At the same time, the team left the tournament early for the first time in 36 years, failing to reach the quarterfinals of the World Cup.