Жазирамада иш берувчилар бажариши шарт бўлган талаблар эълон қилинди
Инспекция ушбу талаблар тавсиявий хусусиятга эга эмаслигини, балки иш берувчиларнинг қонунчиликда белгиланган мажбурияти ҳисобланишини таъкидлади.
'Жазирамада иш берувчилар бажариши шарт бўлган талаблар эълон қилинди'ning rasmi
Ўзбекистонда кузатилаётган аномал иссиқ об-ҳаво шароитида очиқ ҳавода меҳнат қилаётган ходимларни ҳимоя қилиш бўйича иш берувчилар бажариши шарт бўлган талаблар эълон қилинди. Бу ҳақда Меҳнат инспекцияси хабар берди.
Қайд этилишича, юқори ҳарорат шароитида ходимларда иссиқ уриши, организмнинг сувсизланиши, ҳушдан кетиш ҳамда юрак-қон томир касалликлари хавфи ортади. Шу муносабат билан иш берувчилар меҳнат шароитларини мавсумий иқлим талабларига мослаштириши лозим.
Хусусан, соат 11:00 дан 16:00 гача очиқ ҳаводаги ишларни қисқартириш ёки вақтинча тўхтатиш, оғир жисмоний меҳнатни чеклаш тавсия этилган. Шунингдек, ходимларни доимий равишда тоза ичимлик суви, сояли ёки салқин дам олиш жойлари билан таъминлаш ҳамда уларга ҳаво ўтказувчи, енгил ва иссиқдан ҳимоя қилувчи махсус кийимлар бериш талаб этилади.
Меҳнат инспекцияси маълумотига кўра, иссиқ шароитда ишлашга жалб этиладиган ходимлар олдиндан тиббий кўрикдан ўтган бўлиши шарт. Шунингдек, уларга иссиқ уриши аломатлари ҳақида тушунтириш ишлари олиб борилиши, саломатлиги ёмонлашган ходим эса зудлик билан салқин жойга олиб ўтилиб, биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиши лозим.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистонда 2026 йилнинг январь–июнь ойларида иш жойларида 447 та бахтсиз ҳодиса содир бўлгани хабар қилинган эди. Уларнинг 113 таси ўлим билан якунланган бўлиб, оқибатда 137 нафар инсон ҳаётдан кўз юмган.

Requirements that employers must fulfill during the heat wave have been announced.
The Inspectorate emphasized that these requirements are not advisory in nature, but are a statutory obligation of employers.
Image of 'Requirements that employers must fulfill during the heat wave have been announced.'
Requirements that employers must fulfill to protect employees working outdoors in the anomalous hot weather conditions observed in Uzbekistan have been announced. This was reported by the Labor Inspectorate.
It was noted that in high temperature conditions, the risk of heatstroke, dehydration, fainting, and cardiovascular diseases increases among employees. In this regard, employers must adapt working conditions to seasonal climate requirements.
In particular, it is recommended to reduce or temporarily stop outdoor work from 11:00 to 16:00, and to limit heavy physical labor. Additionally, employers are required to continuously provide employees with clean drinking water, shaded or cool rest areas, and to issue them with breathable, lightweight, and heat-protective special clothing.
According to the Labor Inspectorate, employees assigned to work in hot conditions must have undergone a preliminary medical examination. Furthermore, they must be informed about the signs of heatstroke, and an employee whose health deteriorates must be immediately moved to a cool place and given first aid.
The Inspectorate emphasized that these requirements are not advisory in nature, but constitute a legal obligation of employers.
Let us recall that earlier it was reported that 447 workplace accidents occurred in Uzbekistan between January and June 2026. Of these, 113 were fatal, resulting in the deaths of 137 people.