Абдулла Ориповнинг акаси Абдураззоқ Орипов вафот этди
Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Ориповнинг акаси, профессор Абдураззоқ Орипов вафот этди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси хабар берди.
Маълум қилинишича, марҳум билан видолашув ва жаноза намози 16 июль куни соат 08:00 да Қашқадарё вилояти Қарши шаҳридаги "Самарқанд" маҳалласи, Янги тонг кўчаси, 23-уй манзилида ўқилади.
Маълумот учун, Абдураззоқ Орипов Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетининг Ўсимликшунослик ва ем-хашак етиштириш кафедраси профессори сифатида фаолият юритган.
У Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Ориповнинг акаси эди.
Абдулла Орипов ўзбек адабиётининг йирик намояндаларидан бири бўлиб, шоир, таржимон ва жамоат арбоби сифатида танилган. У Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси матни муаллифи ҳам ҳисобланади. Шоир 2016 йил 5 ноябрь куни АҚШнинг Хьюстон шаҳрида 75 ёшида вафот этган.

The brother of the People's Poet of Uzbekistan Abdulla Oripov, Professor Abdurazzoq Oripov, has passed away. This was reported by the Writers' Union of Uzbekistan.
According to the information, the farewell and funeral prayer for the deceased will be held on July 16 at 08:00 at the address: 23 Yangi Tong Street, "Samarqand" neighborhood, Karshi city, Kashkadarya region.
For reference, Abdurazzoq Oripov worked as a professor at the Department of Plant Science and Forage Production of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
He was the older brother of the Hero of Uzbekistan, People's Poet of Uzbekistan Abdulla Oripov.
Abdulla Oripov was one of the prominent representatives of Uzbek literature, known as a poet, translator and public figure. He is also the author of the lyrics of the State Anthem of the Republic of Uzbekistan. The poet passed away on November 5, 2016 in Houston, USA at the age of 75.