Президент Давлат хавфсизлик хизмати раҳбари Алишер Усмонов ҳайдалди
Президент Давлат хавфсизлик хизмати (ПДХХ) раҳбари Алишер Усмонов эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Президент матбуот хизмати раҳбари Шерзод Асадов бу ҳақда ўзининг Telegram саҳифасида маълум қилди.
Алишер Усмонов мазкур лавозимга 2020 йил декабрь ойида тайинланган бўлиб, шундан буён Президент Давлат хавфсизлик хизматига раҳбарлик қилиб келаётган эди.
У Президент Давлат хавфсизлик хизматига раҳбар этиб тайинланишидан аввал ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва хавфсизлик органларида турли раҳбарлик лавозимларида фаолият юритган. Жумладан, Давлат хавфсизлик хизмати раиси ўринбосари вазифасида ишлаган.
Шунингдек, Ички ишлар вазирлиги тизимида ҳам масъул лавозимларда хизмат қилган. Хусусан, Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси Тергов бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари бўлган.
Алишер Усмонов давлат хавфсизлиги ва жамоат тартибини таъминлаш соҳасидаги хизматлари учун 2007 йилда II даражали "Шон-шараф"  ордени билан тақдирланган.

The head of the President's State Security Service (PSSS), Alisher Usmanov, has been relieved of his position. Head of the Presidential Press Service Sherzod Asadov announced this on his Telegram page.
Alisher Usmanov was appointed to this position in December 2020 and had been leading the President's State Security Service since then.
Prior to his appointment as head of the President's State Security Service, he held various leadership positions in law enforcement and security agencies. In particular, he served as Deputy Chairman of the State Security Service.
He also served in responsible positions within the system of the Ministry of Internal Affairs. Specifically, he was the First Deputy Head of the Investigative Department of the Tashkent City Main Internal Affairs Directorate.
For his services in the field of ensuring state security and public order, Alisher Usmanov was awarded the Order of Honor and Glory, 2nd Degree, in 2007.