Ўзбекистонда бонд омборларини ташкил этишнинг янги тартиби тасдиқланди
Бонд омбори фаолиятини юритишга эркин омбор фаолиятини лицензиялаш тартиби асосида ҳамда бонд омборлари реестрига киритилган тақдирда рухсат берилади.
'Ўзбекистонда бонд омборларини ташкил этишнинг янги тартиби тасдиқланди'ning rasmi
Ҳукумат қарори билан “Бонд омбори фаолиятини ташкил этиш ва амалга ошириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ҳужжатга мувофиқ, низом бонд омборларини ташкил этиш, уларга қўйиладиган талаблар, шунингдек, товарларни бонд омборига жойлаштиришда божхона назорати ва расмийлаштируви тартибини белгилайди.
Белгиланишича, бонд омбори фаолиятини юритишга эркин омбор фаолиятини лицензиялаш тартиби асосида ҳамда бонд омборлари реестрига киритилган тақдирда рухсат берилади.
Бонд омборларида махсус электрон савдо платформалари орқали жисмоний шахсларга сотиладиган чет эл товарларини сақлаш, товарларнинг бутлигини таъминлаш, шунингдек, оддий йиғиш каби операцияларни амалга ошириш мумкин.
Низомга кўра, бонд омборини ташкил этиш учун омбор жойлашган ҳудудда амалдаги лицензияга эга эркин омбор мавжуд бўлиши, махсус электрон савдо платформаси билан ҳамкорлик шартномаси тузилган бўлиши ҳамда умумий майдони камида 15 минг квадрат метр бўлган эркин омборга эга бўлиш каби талаблар белгиланган.
Божхона қўмитаси ариза ва унга илова қилинган ҳужжатларни 10 иш куни ичида кўриб чиқади. Шундан сўнг ариза берувчига бонд омборлари реестрига киритиш ёки рад этиш ҳақида расмий жавоб юборилади.

By a government resolution, the regulation "On the procedure for organizing and carrying out the activities of a bond warehouse" was approved.
According to the document, the regulation defines the establishment of bond warehouses, the requirements for them, as well as the procedure for customs control and clearance when placing goods in a bond warehouse.
It is established that permission to conduct the activities of a bond warehouse is granted on the basis of the licensing procedure for free warehouse activities and upon inclusion in the register of bond warehouses.
In bond warehouses, it is possible to store foreign goods sold to individuals through special e-commerce platforms, ensure the integrity of goods, and carry out operations such as simple assembly.
According to the regulation, requirements for establishing a bond warehouse include the presence of a licensed free warehouse in the area where the warehouse is located, a cooperation agreement with a special e-commerce platform, and possession of a free warehouse with a total area of at least 15,000 square meters.
The Customs Committee reviews the application and attached documents within 10 business days. After that, an official response is sent to the applicant regarding inclusion in the register of bond warehouses or refusal.