FIFA президентлиги учун янги даъвогар пайдо бўлди
Парижнинг "ПСЖ" клуби президенти Носир Ал-Хелайфий 2027 йилда бўлиб ўтиши режалаштирилаётган FIFA президентлик сайловида ўз номзодини илгари суриши мумкин.
'FIFA президентлиги учун янги даъвогар пайдо бўлди'ning rasmi
Парижнинг "ПСЖ" клуби президенти Носир Ал-Хелайфий 2027 йилда бўлиб ўтиши режалаштирилаётган FIFA президентлик сайловида ўз номзодини илгари суриши мумкин. Бу ҳақда "The Touchline" нашри хабар берди.
Маълум бўлишича, UEFA таркибидаги айрим миллий ассоциациялар бўлажак сайловларда амалдаги FIFA президенти Жанни Инфантинага муносиб рақобат қила оладиган ягона номзодни изламоқда. Муҳокама қилинаётган асосий номзодлардан бири сифатида эса Носир Ал-Хелайфий номи тилга олинмоқда.
Хабарларга кўра, унинг номзодини Бельгия ва Польша футбол федерациялари қўллаб-қувватлаши мумкин. Бироқ ҳозирча "ПСЖ" раҳбари сайловда иштирок этиш бўйича расмий баёнот бермаган. Шу сабабли, ҳозирча гап фақат эҳтимолий номзод ҳақида кетмоқда.
Шу билан бирга, Босния ва Герцеговина, Норвегия, Швеция, Германия ҳамда Испания футбол мутасаддилари Европадан бошқа эҳтимолий номзодлар бўйича ҳам музокаралар олиб бормоқда. Улар орасида Варшаванинг ",Легия" клуби эгаси Дариуш Мёдуски номи ҳам қайд этилган.
Қайд этилишича, АҚШ терма жамоаси ҳужумчиси Фоларин Балогунга кўрсатилган қизил карточка билан боғлиқ можародан сўнг Жанни Инфантино раҳбариятига нисбатан танқидлар кучайган. Айрим маълумотларга кўра, UEFA текширувлардан кейин FIFA ўз ваколат доирасидан четга чиққанини билдирган.
Шунга қарамай, Европадаги норозиликларга қарамасдан, Инфантино бошқа қитъа конфедерацияларининг қўллови сабаб ўз мавқеини сақлаб турибди. Шунинг учун унга рақиб пайдо бўлиши ҳозирча FIFA раҳбарлигидан кетишини англатмайди.

A new contender has emerged for the FIFA presidency.
The president of Paris club PSG, Nasser Al-Khelaifi, may put forward his candidacy in the FIFA presidential election scheduled for 2027.
Image of 'A new contender has emerged for the FIFA presidency.'
The president of Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi, may put forward his candidacy in the FIFA presidential election scheduled for 2027. This was reported by The Touchline.
According to reports, some national associations within UEFA are looking for a candidate capable of putting up a worthy challenge to the current FIFA president, Gianni Infantino, in the upcoming elections. Nasser Al-Khelaifi is being mentioned as one of the main candidates under discussion.
Reports indicate that his candidacy could be supported by the football federations of Belgium and Poland. However, the PSG chief has not yet made an official statement regarding participation in the election. Therefore, for now, the discussion is only about a potential candidate.
At the same time, football officials from Bosnia and Herzegovina, Norway, Sweden, Germany, and Spain are also holding negotiations regarding other potential candidates from Europe. Among them, the name of Dariusz Mioduski, the owner of Warsaw's Legia club, has been noted.
It is noted that criticism of Gianni Infantino's leadership has intensified following the controversy surrounding the red card shown to US national team forward Folarin Balogun. According to some information, UEFA stated after investigations that FIFA had exceeded its mandate.
Nevertheless, despite the discontent in Europe, Infantino maintains his position thanks to the support of confederations from other continents. Therefore, the emergence of a rival does not necessarily mean his departure from FIFA leadership at this point.