Бош прокуратура фуқароларни ўзини давлат органлари ходими сифатида таништириб, хизматлар эвазига пул талаб қилувчи шахсларга ишонмасликка чақирди.
'Сохта прокурор ушланди'ning rasmi
Тошкент вилоятининг Қибрай туманида ўзини прокуратура ходими сифатида таништириб, сохта гувоҳнома билан юрган шахс ушланди. Бу ҳақда Бош прокуратура хабар берди.
Қайд этилишича, 2007 йилда туғилган К.Х. онасига тегишли Cobalt русумли, 10 W 284 LB давлат рақам белгили автомашинани бошқариб юрган вақтда ўзини Қибрай тумани прокуратураси ходими сифатида таништирган.
У 2026 йил 12 июль куни Қибрай туманидаги "Ғафур Ғулом" маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида ўтказилган рейд тадбири давомида йўл ҳаракати хавфсизлиги ходимлари томонидан тўхтатилган.
К.Х. қонуний чора кўрилмаслиги учун ўзини прокуратура ходими сифатида таништириб, сохта гувоҳномасини кўрсатган. Унга нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, автомашина жарима майдончасига жойлаштирилган.
Автомашина назорат тартибида кўздан кечирилганда, унинг ўриндиғидан "25 C 836 AA" давлат рақам белгиси аниқланган. Ҳодиса жойига тезкор-тергов гуруҳи чақирилиб, К.Х.дан гувоҳнома ва бир жуфт давлат рақам белгиси олиб қўйилган.
Мазкур ҳолат юзасидан 13 июль куни Жиноят кодексининг 228-моддаси 2-қисми "б" банди ва 228-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Қонунбузилиш ҳолатларига дуч келинганда, Бош прокуратуранинг "1161" рақамли ишонч телефонига мурожаат қилиш мумкин. Мурожаат қилган шахснинг сир сақланиши кафолатланади.

Fake prosecutor caught
The General Prosecutor's Office urged citizens not to trust persons who introduce themselves as employees of state bodies and demand money for services.
Image of 'Fake prosecutor caught'
A person who introduced himself as a prosecutor’s office employee and carried a fake certificate was detained in the Kibray district of Tashkent region. This was reported by the General Prosecutor’s Office.
According to the report, K.Kh., born in 2007, was driving a Cobalt car with the state license plate 10 W 284 LB belonging to his mother and introduced himself as an employee of the Kibray district prosecutor’s office.
He was stopped by traffic safety officers on July 12, 2026, during a raid conducted in the area of the “Gafur Gulom” mahalla citizens’ assembly in Kibray district.
To avoid legal measures, K.Kh. introduced himself as a prosecutor’s office employee and showed a fake certificate. An administrative report was drawn up against him, and the car was placed in a fine parking lot.
During an inspection of the car, a state license plate “25 C 836 AA” was found under its seat. An operational-investigative group was called to the scene, and the certificate and a pair of state license plates were seized from K.Kh.
On July 13, a criminal case was initiated under Article 228, Part 2, Item “b” and Article 228, Part 3 of the Criminal Code. Investigative actions are currently underway.
The General Prosecutor’s Office urged citizens not to trust individuals who introduce themselves as government employees and demand money for services.
If you encounter violations, you can contact the General Prosecutor’s Office hotline at “1161”. Confidentiality of the person making the report is guaranteed.