Трамп Канаданинг айрим маҳсулотларига 50 фоизлик бож жорий қилди
Оқ уй мазкур қарорни Канада томонидан АҚШ маҳсулотларига нисбатан қўлланаётган савдо чекловлари билан изоҳлаган.
'Трамп Канаданинг айрим маҳсулотларига 50 фоизлик бож жорий қилди'ning rasmi
АҚШ Президенти Дональд Трамп Канада импортининг қарийб 20 миллиард долларлик қисмига 50 фоизлик бож жорий этиш ҳақидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда "Zamon.uz" маълум қилди.
Янги тарифлар вино, мебель, спорт анжомлари ва бошқа қатор маҳсулотларни қамраб олади. Бироқ энергетика маҳсулотлари, калий ўғитлари, балиқ маҳсулотлари ҳамда муҳим фойдали қазилмалар янги божлар рўйхатига киритилмаган.
Канада Бош вазири Марк Карни Трампнинг қарорини АҚШ–Канада–Мексика эркин савдо келишувига зид деб баҳолади. У ҳукумати Канада ишчилари ва корхоналарини ҳимоя қилишини ҳамда АҚШ билан савдо музокараларини янада жадаллаштиришини билдирди.
Карни, шунингдек, зарурат туғилган тақдирда Канада жавоб чораларини кўриши мумкинлигини таъкидлади. Томонларга янги тарифлар кучга киргунига қадар музокаралар олиб бориш учун 30 кунлик муддат берилган.
Мутахассислар янги божлар Шимолий Америкадаги савдо муносабатларини янада кескинлаштириши, айрим маҳсулотлар нархи ошиши ва икки давлат ўртасидаги иқтисодий зиддиятлар кучайишига олиб келиши мумкинлигини таъкидламоқда.

US President Donald Trump signed a decree imposing a 50 percent tariff on approximately $20 billion worth of Canadian imports. This was reported by Zamon.uz.
The White House explained this decision by the trade restrictions applied by Canada on US products.
The new tariffs cover wine, furniture, sports equipment, and a number of other products. However, energy products, potash fertilizers, fish products, and critical minerals are not included in the list of new duties.
Canadian Prime Minister Mark Carney assessed Trump's decision as contrary to the US–Canada–Mexico free trade agreement. He stated that his government would protect Canadian workers and businesses and further accelerate trade negotiations with the US.
Carney also emphasized that Canada could take retaliatory measures if necessary. The parties have been given a 30-day period to conduct negotiations before the new tariffs take effect.
Experts note that the new duties could further strain trade relations in North America, lead to higher prices for some products, and intensify economic tensions between the two countries.