Ўзбекистоннинг Беларусдаги элчиси лавозимидан озод этилди
Франция, Австрия, Испания, Италия, Уммон, Индонезия, Малайзия ва Сингапурдаги элчилар фаолияти ҳам етарли даражада кўринмаётгани қайд этилди.
'Ўзбекистоннинг Беларусдаги элчиси лавозимидан озод этилди'ning rasmi
Ўзбекистоннинг Беларусдаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Раҳматулла Назаров инвестиция ва ташқи савдо масалаларига етарлича эътибор қаратмагани учун лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда бугун, 21 июль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида маълум қилинди.
Йиғилишда сўнгги йилларда олий даражадаги 52 та ташриф доирасида 213 миллиард долларлик 1617 та инвестиция лойиҳаси бўйича келишувларга эришилгани қайд этилди. Бироқ мазкур лойиҳалар ижросини назорат қилишда сусткашликларга йўл қўйилаётгани танқид қилинди.
Эндиликда инвестиция лойиҳалари бўйича "йўл хариталари"ни Ҳисоб палатаси ва Ташқи ишлар вазирлиги юритиши белгиланди. Бош вазирга ҳар ҳафта тармоқ раҳбарлари, ҳокимлар ва элчилар иштирокида "йўл хариталари"ни давлатлар кесимида "лойиҳабай" муҳокама қилиш топширилди.
Шунингдек, хориждаги дипломатик ваколатхоналар фаолияти ҳам танқидий баҳоланди. Беларусдаги элчи инвестиция ва ташқи савдо масалаларига бефарқлиги учун лавозимидан озод этилгани айтилди.
Президент Администрацияси раҳбари Саида Мирзиёевага комиссия тузиб, дипломатик ваколатхоналарнинг иқтисодий дипломатия, инвестиция ва экспорт йўналишларидаги фаолиятини таҳлил қилиш топширилди.
Комиссия ўз вазифасини бажара олмаётган дипломатик ходимларни ёш ва замонавий фикрлайдиган кадрлар билан алмаштириш бўйича таклифлар киритиши керак.

Uzbekistan's ambassador to Belarus has been dismissed from his post.
It was noted that the activities of ambassadors in France, Austria, Spain, Italy, Oman, Indonesia, Malaysia and Singapore are also not sufficiently visible.
Image of 'Uzbekistan's ambassador to Belarus has been dismissed from his post.'
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Belarus, Rakhmattulla Nazarov, has been dismissed from his position for not paying sufficient attention to investment and foreign trade issues. This was announced today, July 21, during a videoconference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting, it was noted that in recent years, agreements have been reached on 1,617 investment projects worth $213 billion within the framework of 52 high-level visits. However, shortcomings in monitoring the implementation of these projects were criticized.
It has now been established that the "road maps" for investment projects will be handled by the Audit Chamber and the Ministry of Foreign Affairs. The Prime Minister has been tasked with holding weekly discussions of the "road maps" on a per-project basis across countries, with the participation of sector heads, governors, and ambassadors.
Additionally, the activities of diplomatic missions abroad were assessed critically. It was stated that the ambassador to Belarus was dismissed for his indifference to investment and foreign trade issues.
It was also noted that the activities of ambassadors in France, Austria, Spain, Italy, Oman, Indonesia, Malaysia, and Singapore are not sufficiently visible.
The head of the Presidential Administration, Saida Mirziyoyeva, has been tasked with forming a commission to analyze the activities of diplomatic missions in the areas of economic diplomacy, investment, and exports.
The commission must submit proposals to replace diplomatic personnel who are not fulfilling their duties with young and modern-thinking cadres.