Шавкат Мирзиёев Тошкент–Самарқанд йўналишидаги янги автомобиль йўли қурилишига тамал тоши қўйди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўрта Чирчиқ туманида Тошкент–Самарқанд йўналишидаги янги автомобиль йўли қурилишига тамал тоши қўйиш маросимида иштирок этди.
'Шавкат Мирзиёев Тошкент–Самарқанд йўналишидаги янги автомобиль йўли қурилишига тамал тоши қўйди'ning rasmi
Давлат раҳбари сўнгги йилларда Ўзбекистон иқтисодиёти 3 бараварга ошганини таъкидлади. 2030 йилга қадар мамлакат иқтисодиёти ҳажмини 240 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган.
Бугун Ўзбекистон ҳудудидан халқаро аҳамиятга эга 4 минг километр транзит йўл ўтади. Айни пайтда халқаро йўлларнинг 30 фоизи тўлиқ қувватда, яна 25 фоизи эса ортиқча юклама билан ишламоқда.
"Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон" ва Трансафғон темир йўллари ишга тушгач, Ўзбекистон Тинч океанидан Европагача бўлган энг қисқа қуруқлик йўлагининг асосий бўғинига айланади. Шунингдек, Покистон портлари орқали Ҳинд океани ва қарийб 2 миллиард аҳоли истиқомат қиладиган Жанубий Осиё бозорларига чиқиш имконияти пайдо бўлади.
Ҳисоб-китобларга кўра, Ўзбекистон йилига қўшимча 15–20 миллион тонна халқаро транзит юкини қабул қилса, 400–600 миллион доллар даромад олинади. Шунингдек, логистика марказлари ва терминаллар қурилишига 3 миллиард доллар инвестиция жалб этилиб, камида 50 мингта барқарор иш ўрни яратилади.

Shavkat Mirziyoyev laid the foundation stone for the construction of a new highway on the Tashkent–Samarkand route.
President Shavkat Mirziyoyev participated in the ceremony of laying the foundation stone for the construction of a new highway in the Tashkent–Samarkand direction in the Urtachirchik district.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev laid the foundation stone for the construction of a new highway on the Tashkent–Samarkand route.'
The head of state noted that Uzbekistan's economy has grown threefold in recent years. The goal is to increase the country's economy to $240 billion by 2030.
Today, 4,000 kilometers of transit routes of international importance pass through Uzbekistan's territory. Currently, 30% of international roads are operating at full capacity, while another 25% are operating with overload.
Once the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan and Trans-Afghan railways are operational, Uzbekistan will become a key link in the shortest overland corridor from the Pacific Ocean to Europe. In addition, access to the Indian Ocean and the markets of South Asia, home to nearly 2 billion people, will become available through Pakistan's ports.
According to calculations, if Uzbekistan handles an additional 15–20 million tons of international transit cargo per year, it will generate $400–600 million in revenue. Additionally, $3 billion in investment will be attracted for the construction of logistics centers and terminals, creating at least 50,000 stable jobs.