Тошкент шаҳрида тадбиркордан 360 минг доллар талаб қилган, аввал фирибгарлик билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс 30 минг долларни олаётган вақтда ушланди.
Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ходимлари пойтахт Ички ишлар бош бошқармаси ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда тезкор тадбир ўтказган.
Тадбир давомида 1977 йилда туғилган, муқаддам фирибгарлик билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс маҳаллий тадбиркордан 30 минг АҚШ долларини олаётган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Аниқланишича, тадбиркор Чилонзор туманидаги 37 сотих ер майдонида нодавлат умумтаълим ва мактабгача таълим муассасалари қуришни режалаштирган.
Гумонланувчи бу ҳақда хабар топиб, шахсий бойлик орттириш мақсадида тадбиркордан 360 минг доллар талаб қилган. У аҳоли ва турли ташкилотлар орқали қурилиш жараёнларига тўсқинлик қилишини айтган. Шунингдек, ўзини гўё қурилиш ишларини амалга ошираётгандек кўрсатиб, фуқароларни "тинчлантириш" эвазига пул талаб қилган.

In Tashkent, a person who demanded $360,000 from an entrepreneur and had previously been convicted of fraud was caught while receiving $30,000.
Employees of the State Security Service’s Directorate for Tashkent City, in cooperation with the capital’s Main Internal Affairs Directorate and the Department for Combating Economic Crimes, conducted an operational measure.
During the operation, a person born in 1977, previously convicted of fraud, was caught red-handed while receiving $30,000 from a local entrepreneur.
It was determined that the entrepreneur planned to build non-state general education and preschool educational institutions on a 37-arce land plot in the Chilanzar district.
Having learned of this, the suspect demanded $360,000 from the entrepreneur for personal enrichment. He threatened to disrupt the construction processes through local residents and various organizations. He also pretended to be carrying out construction work and demanded money in exchange for "pacifying" citizens.