Тошкент–Нурафшон йўналишида 240 миллиард сўмлик йўл ўтказгич барпо этилди
Қиймати 240 миллиард сўм бўлган лойиҳа Бектемир ва Ўрта Чирчиқ туманлари туташган ҳудудда 14,1 гектар майдонда амалга оширилган.
'Тошкент–Нурафшон йўналишида 240 миллиард сўмлик йўл ўтказгич барпо этилди'ning rasmi
Тошкент вилоятида А-373 автомобиль йўли ва Тошкент катта ҳалқа йўли кесишмасида замонавий йўл ўтказгич барпо этилди. Президент Шавкат Мирзиёев вилоятга ташрифи давомида мазкур иншоотни кўздан кечирди.
Лойиҳа доирасида узунлиги 66 метр, кенглиги 46 метр бўлган кўприк, 450 метрлик ер ости автомобиль йўли, иккита ортга қайрилиш йўлаги, тўртта ер ости пиёдалар ўтиш йўлаги ва 950 метрлик айлана ҳалқа йўли қурилган.
Шунингдек, 9,5 километр пиёда ва велойўлаклар, 8 та жамоат транспорти бекати, 240 та ташқи ёритиш чироғи ҳамда 6 километр йўл тўсиқлари барпо этилган.
Янги йўл ўтказгич транспорт оқимини самарали ташкил этиш, йўл ҳаракати хавфсизлигини ошириш ва тирбандликларни камайтиришга хизмат қилади. Шунингдек, Тошкент шаҳри билан Нурафшон ўртасидаги қатнов вақтини 10–15 дақиқага қисқартириш имконини беради.
Объект ишга туширилиши натижасида йўналишнинг кунлик ўтказувчанлик қуввати бир неча бараварга ошиб, 130 мингта автотранспорт воситасига етади.
Шунингдек, келгусида Тошкент–Нурафшон йўналишида тезюрар автобуслар тизими — BRTни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда.

A modern overpass has been built at the intersection of the A-373 highway and the Tashkent Big Ring Road in the Tashkent region. President Shavkat Mirziyoyev inspected this facility during his visit to the region.
The project, worth 240 billion soums, has been implemented on an area of 14.1 hectares at the junction of Bektemir and O'rta Chirchiq districts.
Within the framework of the project, a bridge 66 meters long and 46 meters wide, a 450-meter underground road, two U-turn lanes, four underground pedestrian crossings, and a 950-meter circular ring road have been constructed.
Additionally, 9.5 kilometers of pedestrian and bicycle paths, 8 public transport stops, 240 outdoor lighting fixtures, and 6 kilometers of road barriers have been built.
The new overpass will help efficiently organize traffic flow, improve road safety, and reduce congestion. It will also reduce travel time between the city of Tashkent and Nurafshon by 10–15 minutes.
As a result of the facility's commissioning, the daily traffic capacity of the route will increase several times, reaching 130,000 vehicles.
Furthermore, plans are in place to launch a system of high-speed buses — BRT — on the Tashkent–Nurafshon route in the future.