Мажбурий ижро бюроси мазкур ҳолат юзасидан расмий муносабат билдирди.
Маълум қилинишича, Мажбурий ижро бюросининг Олмазор туман бўлими иш юритувида тугатилган Ташқи меҳнат миграцияси агентлигидан 126 та ижро ҳужжати бўйича жами 13,6 миллиард сўмлик қарздорликни ундириш ҳамда 28 нафар собиқ ходимни ишга тиклаш ҳақидаги суд қарорлари мавжуд.
Президентнинг PF-162-сонли фармонига кўра, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги тугатилиб, унинг ҳуқуқий вориси сифатида Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Миграция агентлиги ташкил этилган. Шу муносабат билан давлат ижрочиси қарздорликни ундириш ва ходимларни ишга тиклаш мажбуриятини янги Агентлик зиммасига юклаш ҳақида қарор қабул қилган.
Бироқ Миграция агентлиги мазкур қарордан норози бўлиб, судга мурожаат қилган. Натижада Тошкент шаҳар маъмурий судининг 2025 йил 9 сентябрдаги ажрими билан Мажбурий ижро бюросининг қарздорликни янги Агентликка ўтказиш ҳақидаги қарорлари бекор қилинган. Шаҳар прокуратураси томонидан киритилган протест ҳам суднинг тафтиш инстанцияси томонидан рад этилган.
Шу тариқа, амалдаги суд қарорлари Мажбурий ижро бюросининг янги Миграция агентлигидан пул ундириши ва собиқ ходимларни ишга тиклашига ҳуқуқий тўсиқ бўлиб турибди.
Юзага келган ҳуқуқий мавҳумликни бартараф этиш ва суд қарорларини ижро этиш механизмини аниқлаш мақсадида Мажбурий ижро бюроси 2026 йил 4 июнь куни Фуқаролик ишлари бўйича Шайхонтоҳур туманлараро судига мурожаат қилган. Бюро суддан қарорларни ижро этиш тартибини тушунтириб беришни сўраган.
Мажбурий ижро бюроси маълум қилишича, кейинги ижро ҳаракатлари суднинг тегишли кўрсатмаси ва аниқ тушунтириши олинганидан сўнг қонунчиликда белгиланган тартибда давом эттирилади.

The Bureau of Compulsory Enforcement issued an official statement regarding this situation.
According to the report, the Olmazor district department of the Bureau of Compulsory Enforcement has court decisions in its proceedings regarding the collection of a total debt of 13.6 billion soums under 126 enforcement documents from the abolished Agency for External Labor Migration, as well as the reinstatement of 28 former employees.
According to Presidential Decree No. PF-162, the Agency for External Labor Migration was abolished, and the Migration Agency was established under the Cabinet of Ministers as its legal successor. In this regard, the state executor made a decision to impose the obligation to collect the debt and reinstate employees on the new Agency.
However, the Migration Agency, disagreeing with this decision, appealed to the court. As a result, by the ruling of the Tashkent City Administrative Court dated September 9, 2025, the decisions of the Bureau of Compulsory Enforcement to transfer the debt to the new Agency were annulled. The protest filed by the city prosecutor's office was also rejected by the court's supervisory instance.
Thus, the existing court decisions are a legal obstacle to the Bureau of Compulsory Enforcement's collection of money from the new Migration Agency and reinstatement of former employees.
In order to eliminate the legal ambiguity that has arisen and to clarify the mechanism for executing court decisions, the Bureau of Compulsory Enforcement appealed on June 4, 2026, to the Interdistrict Court of Shaykhontohur for Civil Cases. The Bureau requested the court to explain the procedure for executing the decisions.
According to the Bureau of Compulsory Enforcement, subsequent enforcement actions will be continued in the manner prescribed by law after receiving the relevant instructions and clear explanations from the court.