"Хавфсиз ва соғлом юрт" тезкор-профилактик тадбирлари доирасида Хоразм ва Наманган вилоятларида гиёҳвандлик воситалари билан боғлиқ ҳолатлар аниқланди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилди.
ДХХ, Ички ишлар ва Божхона органлари ходимлари ҳамкорлигида Хоразм вилоятининг Урганч туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида муқаддам судланган шахс Россия Федерациясидан такси орқали юборилган жўнатмани қабул қилиб олган вақтида тўхтатилган.
Текширув давомида жўнатма ичида 10 та шоколад қадоқларига яширилган, умумий оғирлиги 967 грамм бўлган "гашиш" гиёҳвандлик моддаси борлиги аниқланган. Ашёвий далиллар белгиланган тартибда расмийлаштирилган.
Шунингдек, ДХХнинг Наманган вилояти бўйича бошқармаси ва Ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда Янгиқўрғон туманида яшовчи шахс ўзининг ер майдонида 423 туп каннабис ўсимлигини келгусида сотиш мақсадида етиштириб келаётгани аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан ҳар икки шахсга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Drug-related incidents have been identified in the Khorezm and Namangan regions within the framework of the "Safe and Healthy Country" rapid preventive measures. This was reported by the State Security Service.
During an operational event conducted jointly by employees of the State Security Service, the Internal Affairs bodies, and the Customs authorities in the Urganch district of the Khorezm region, a previously convicted person was stopped at the moment of receiving a parcel sent from the Russian Federation via taxi.
During the inspection, it was established that the parcel contained "hashish" narcotic substance with a total weight of 967 grams, hidden inside 10 chocolate packages. The physical evidence has been documented in accordance with the established procedure.
Also, during an operational event conducted jointly by employees of the State Security Service's department for the Namangan region and the Internal Affairs bodies, a resident of the Yangikurgan district was found to be cultivating 423 cannabis plants on his land for the purpose of future sale.
Criminal cases have been initiated against both individuals regarding these incidents, and investigative actions are underway.