Япония ноқонуний яшаган икки нафар ўзбекистонликни депортация қилди
Улардан бири техник амалиётчи дастури, иккинчиси эса қисқа муддатли виза билан Японияга кириб, рухсат этилган муддат тугагач ҳам мамлакатни тарк этмаган.
'Япония ноқонуний яшаган икки нафар ўзбекистонликни депортация қилди'ning rasmi
Япония Иммиграция хизмати мамлакат ҳудудида ноқонуний яшаб келган икки нафар Ўзбекистон фуқаросини депортация қилди. Бу ҳақда Япониянинг Ўзбекистондаги элчихонаси хабар берди.
Маълум қилинишича, фуқаролардан бири Японияга "техник амалиётчи" визаси билан кирган. Виза муддати тугаганига қарамай, мамлакатни тарк этмаган ва кейинчалик ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ушланган.
Иккинчи фуқаро эса қисқа муддатли виза билан Японияга борган. У ҳам рухсат этилган муддат тугагач мамлакатда ноқонуний қолиб кетган ва кейинчалик ушланган.
Япониянинг Ўзбекистондаги элчихонаси мамлакатда ноқонуний яшаш ёки ноқонуний меҳнат фаолияти билан шуғулланган шахсларга нисбатан қатъий чоралар кўрилишини эслатди.
Унга кўра, қоидабузарлар полиция томонидан ушланиши, иммиграция марказига жойлаштирилиши ва кейинчалик депортация қилиниши мумкин.
Шунингдек, Япония ҳукумати қонунбузарлар ҳақидаги маълумотларни Ўзбекистон томонига ҳам тақдим этади. Шу боис, фуқаролар ватанга қайтгач, уларга нисбатан тегишли чоралар кўрилиши мумкинлиги таъкидланган.

The Japan Immigration Service has deported two citizens of Uzbekistan who were living illegally in the country. This was reported by the Embassy of Japan in Uzbekistan.
According to the information, one of the citizens entered Japan on a "technical intern" visa. Despite the visa's expiration, he did not leave the country and was later apprehended by law enforcement authorities.
The second citizen went to Japan on a short-term visa. He also stayed in the country illegally after the permitted period ended and was subsequently detained.
The Embassy of Japan in Uzbekistan reminded that strict measures are taken against individuals who reside illegally or engage in illegal work activities in the country.
According to this, violators may be arrested by the police, placed in an immigration center, and subsequently deported.
Furthermore, the Japanese government also provides information about lawbreakers to the Uzbek side. It was emphasized that, therefore, appropriate measures may be taken against the citizens upon their return to the homeland.