Тўқаев Путинга Россия-Украина урушини “музлатиш”ни таклиф қилди
Украинадаги урушни вақтинча тўхтатиш ва “Истанбул формуласи 2.0” музокараларига қайтиш таклифини билдирди.
'Тўқаев Путинга Россия-Украина урушини “музлатиш”ни таклиф қилди'ning rasmi
Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тўқаев Россия президенти Владимир Путин билан учрашувда Украинадаги урушни вақтинча тўхтатиш ва “Истанбул формуласи 2.0” музокараларига қайтиш таклифини билдирди. Бу ҳақда Қозоғистон президенти матбуот хизмати хабар берди.
Учрашув 25 июль куни Россиянинг Омск шаҳрида бўлиб ўтган. Тўқаев Россия ва Украина ўртасидаги низони ҳал қилиш учун дипломатик ечим излаш зарурлигини таъкидлаган.
“Балким, бу низони аллақачон музлатиш ва “Истанбул формуласи 2.0”га қайтиш керакдир. Кейин эса буюк давлатлар кафолати остида тинчлик сари ҳаракат қилиш лозим”, — деди Тўқаев.
У Қозоғистон воситачи бўлиш ниятида эмаслигини, аммо можаронинг давом этиши икки давлат халқларига зарар етказаётганини қайд этди.
Тўқаев, шунингдек, Россия билан стратегик ҳамкорлик ва иттифоқчилик муносабатларига содиқлигини билдирган.
Қайд этилишича, Қозоғистон раҳбари Омск шаҳрига Қозоғистон ва Россия XXII Ҳудудлараро ҳамкорлик форумида иштирок этиш учун борган.

Tokayev proposed to Putin to "freeze" the Russia-Ukraine war.
Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev proposed temporarily halting the war in Ukraine and returning to "Istanbul Formula 2.0" negotiations during a meeting with Russian President Vladimir Putin. This was reported by the press service of the President of Kazakhstan.
The meeting took place on July 25 in the Russian city of Omsk. Tokayev emphasized the need to seek a diplomatic solution to resolve the conflict between Russia and Ukraine.
"Perhaps it is already necessary to freeze this conflict and return to the 'Istanbul Formula 2.0.' Then, under the guarantee of great powers, move towards peace," Tokayev said.
He noted that Kazakhstan does not intend to act as a mediator, but that the continuation of the conflict is harming the peoples of both countries.
Tokayev also reaffirmed his commitment to strategic partnership and allied relations with Russia.
It was noted that the leader of Kazakhstan visited Omsk to participate in the XXII Interregional Cooperation Forum between Kazakhstan and Russia.