Бадахшонда “Толибон” кучлари ва мухолифат ўртасида жанг бўлди
Афғонистоннинг шимоли-шарқидаги Бадахшон вилояти Зебак туманида “Толибон” кучлари ва Афғонистон Озодлик фронти (AFF) ўртасида қуролли тўқнашув содир бўлди. Хорижий манбаларга таяниб Zamon.uz хабар берди.
Маҳаллий манбаларга кўра, жанглар пайшанба куни кечқурун бошланиб, бир неча соат давом этган. Озодлик фронти сиёсий қўмитаси раҳбари Довуд Нажий тўқнашувни “ҳал қилувчи жанг” деб атаган.
“Толибон”нинг 219-Омар-э-Салис дивизияси ҳам тўқнашув бўлганини тасдиқлаган. Уларнинг маълум қилишича, чегара қўшинлари беш нафар ҳужумчини йўқ қилган. Шунингдек, ҳужумчилар Покистоннинг Читрал ҳудудидан кириб келгани айтилган.
Томонларнинг қурбонлар ҳақидаги маълумотлари ҳозирча мустақил тасдиқланмаган.
Таҳлилчилар Бадахшонда қуролли қаршилик кучайишини “Толибон” бошқарувидан норозилик, этник вакиллик, бошқарув муаммолари ҳамда табиий ресурслар билан боғлиқ омиллар билан изоҳламоқда.

In Badakhshan, there was a battle between Taliban forces and the opposition.
An armed clash occurred between the Taliban forces and the Afghanistan Freedom Front (AFF) in the Zebak district of Badakhshan province in northeastern Afghanistan. Zamon.uz reported, citing foreign sources.
According to local sources, the fighting began on Thursday evening and lasted for several hours. The head of the political committee of the Freedom Front, Davud Naji, called the clash a “decisive battle”.
The Taliban's 219th Omar-e-Salis division also confirmed that a clash occurred. According to their report, border troops eliminated five attackers. It was also said that the attackers had entered from the Chitral region of Pakistan.
The information from the parties about casualties has not yet been independently confirmed.
Analysts explain the increase in armed resistance in Badakhshan with factors such as dissatisfaction with Taliban rule, ethnic representation, governance problems, and issues related to natural resources.