Хитой Ҳиндистон чегараси яқинига J-20 қирувчиларини жойлаштирди
Хитой Ҳиндистон билан чегарадош ҳудудлардаги иккита юқори тоғли авиабазага камида 11 та J-20 русумли бешинчи авлод яширин қирувчи самолётини жойлаштирди.
Маълум қилинишича, уларнинг еттитаси Шинжон-Уйғур автоном районидаги Ҳотан авиабазасига, яна тўрттаси эса Тибет автоном районида жойлашган Дамхунг авиабазасига жойлаштирилган. Қайд этилишича, бу Хитойнинг Ҳиндистон йўналишидаги битта авиабаза ҳудудига жойлаштирган энг йирик J-20 қирувчилари гуруҳи ҳисобланади.
Айни пайтда Ҳиндистон Ҳарбий-ҳаво кучлари таркибида бешинчи авлод қирувчи самолётлари мавжуд эмас. Мамлакат ҳарбий авиацияси асосан Францияда ишлаб чиқарилган 36 та Rafale ҳамда эскираётган Су-30MKI қирувчиларига таяниб келмоқда.

Currently, the Indian Air Force does not have fifth-generation fighter aircraft in its composition.
China has deployed at least 11 J-20 fifth-generation stealth fighter aircraft to two high-altitude airbases in areas bordering India.
According to reports, seven of them have been deployed to Hotan Air Base in the Xinjiang-Uygur Autonomous Region, and the remaining four to Damxung Air Base in the Tibet Autonomous Region. It is noted that this is the largest group of J-20 fighters China has deployed to a single airbase in the direction of India.
Currently, the Indian Air Force does not possess fifth-generation fighter aircraft. The country's military aviation primarily relies on 36 French-made Rafale aircraft and aging Su-30MKI fighters.